„Исторически всички външни сили, които влизат в страната, се провалят. Затова има много причини. Афганистан е една буферна държава и ще продължи да бъде такава - с труден планински терен, с 34 провинции, с над 20 етнически групи, където се говорят 15 езика. Държава, която непрекъснато като буфер е обект на нахлуване от една или друга страна“.
Това коментира в "Тази сутрин" журналистът Светослав Иванов, който е правил документален филм за Афганистан.
„Още преди 10 години беше ясно, че талибаните ще са основен политически играч, но не беше ясно, че те толкова бързо ще вземат властта“, отбеляза журналистът.
Според него демократизация в класическия смисъл на думата там е била невъзможна.
"Талибаните използваха американската тактика от началото на инвазията – създаване на финансова зависимост сред местните лидери и население. Талибаните са тези, които са компенсирали фермерите за голямата суша през последните две години", отбеляза Иванов.
„Кабул е най-тъжният град, в който съм попадал. Той е древен град с 3 млн. население. Разпръснат, имаше много военни, бронирани коли, които се движат навсякъде, а вместо прозорци имаше чували с пясък. Представете си държава, в която са заровени 30 млн. мини - по една за всеки жител. Разчистването им е много доходоносен бизнес, защото без него не може да се строи, не може да се прави нищо“, спомня си журналистът своето посещение в афганистанската столица.
"На 12 септември в ефира на bTV се завръща предаването „120 минути“ със своя девети сезон. Има много важни събития в България и по света, които да представим на зрителите", каза Светослав Иванов.