Стоян Георгиев: Протестите в Турция се цензурират, държавните медии прикриват истината

Специалният пратеник на bTV Стоян Георгиев разказва за преживяното в Турция, която кипи от протести

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  09:30 ч. 26.03.2025 г.

Днес се очаква да се проведе процедурата по избор на временен кмет на голямата истанбулска община. Дотук се стигна след като преди дни Екрем Имамоглу, който е основният опозиционен лидер и опонент на турския президент Ердоган, беше арестуван в подозрение за корупция и връзка с терористични организации.

Турското общество реагира и хора от големите градове излязоха на улиците в знака на протест.

Специалните пратеници на bTV Александър Осиченко и Стоян Георгиев бяха там, за да проследят обстановката. Сега в предаването „Тази сутрин“ Стоян Георгиев разказва за преживяното.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Да се протестира в Турция е много трудно. Хората там сякаш имат последен шанс за запазване на Турция като страна, която може да бъде определена като демократична“, каза той.

По информация на международни агенции в периода между 19 и 23 март са били арестувани над 1100 души на протестите в Турция, сред тях и журналисти.

„Повечето от хората, с които разговаряхме, не желаят да бъдат записвани, защото последиците за тях са много тежки, наистина много тежки за всеки от тях – засяга целия им живот, работа, семейство. Те осъзнават обаче, че Турция е изправена пред това да се ликвидира напълно друго мнение, което не се харесва на властта“, допълни още той.

Стоян Георгиев разказа и за опасностите, пред които са изправени и журналистите на терен:

„Има един член в закона за обида на президента, по който до момента са вкарани в затвора и обвинени 77 журналисти. Само онзи ден бяха арестувани по различни сведения между 8 и 11 журналисти, като трябва да кажа, че ние, бидейки на площада, аз не видях да има повече от 20 журналисти“.

Той разкри, че предаването на живо там е забранено от турския аналог на Съвета за електронни медии (СЕМ) и това на практика важи и за чуждестранните журналисти.

„То и технически не е възможно – заглушават се сигналите. Аз първоначално предполагах, че това е заради струпването на много хора и клетките падат, но се оказа, че не е така. Дори разговор по телефон насича. Интернетът е толкова слаб, че като изпратиш едно съобщение, то пристига след 15 минути, така че формално има интернет, но на практика е неизползваем за живо предаване“.

„Това, което ние правихме, е 10 минути преди нашите живи връзки записвахме и отивахме далече – буквално тичахме на място, на което да се появи нормален интернет, за да изпратим до България. Предаването на живо би могло да се случи и със сателит, но то е забранено от техния СЕМ. За техните държавни телевизии тези протести не съществуват освен, за да се дават сводки за това колко хора са арестувани и протестиращите са представяни като агресивни хора – което е точно обратното на реалността“ , уточни още той.

Вижте повече от разговора във видеото към материала. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK