Само за ден са арестувани 48 души на площада в Истанбул, които протестират в подкрепа на арестувания кмет на мегаполиса - Екрем Имамоглу. Властите в Турция удължиха забраната за протестите и масовите събирания на хора до 26 март. Въпреки това хората все още излизат на улиците и упражняват правото си на протест.

Турският аналог на Съвета за електронни медии (СЕМ) налага всевъзможни забрани върху медиите – като предаването на живо, което важи и за чуждестранни журналисти на място. А закон защитава президента от „обида“, като до момента по него има 77 обвинени и вкарани в затвора журналисти.

За „обида“ обаче може да се счита всяко мнение, различно от това на властта.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Специалният пратеник на bTV в Турция Стоян Георгиев се срещна с турската журналистка Седеф Кабаш, която влиза в ареста заради поговорка, която казва в ефир.

В обвинителния акт се посочва, че изявленията на журналистката представляват „явно посегателство срещу честта и достойнството на президента“, надхвърлят границите на допустимата критика и не могат да се разглеждат в рамките на свободата на словото.

„Преди няколко години, както споменахте, използвах поговорка, която дори не беше свързана с име на човек. Като журналист бях арестувана за два месеца, след това осъдена на 13 години затвор и след това осъдена на 3 години затвор“, спомня си тя.  

„Това е индикация за това колко големи са заплахите, дори за една поговорка, коментар, шега или грешка на езика. Какво означава това? Пресата е под голям натиск в Турция. Това не се случи само на мен. Много от моите колеги бяха хвърлени в затвора, защото си позволяват да се изразяват, задаваха въпроси или коментираха. И не само журналисти са затворници в Турция днес. Политическите опоненти също са хвърлени в затвора“, каза още тя.

И даде пример с лидера на партията „Победа“ Юмит Юздаг.

„Ти ни застрашаваш Ти критикуваш властта? Тогава работата е много проста - ние превръщаме съдебната система в инструмент, превръщаме съдебната система в бухалка, за да бием опозицията, вкарваме ги в затвора и проблемът се решава. Така че няма противопоставяне и няма проблем“, каза още Кабаш.

„Така че, за съжаление, Турция е една от страните, които вкарват в затвора най-много журналисти в света днес. Вижте страните, с които се сравняваме - Китай, Русия, Саудитска Арабия, Иран. Дотам стигнахме - да сме в тази компания. Отново, когато погледнем индекса на демокрацията, Турция вече не е в категорията на демократичните страни“, допълни още тя.

Сега Турция е разположена на кръстопът между демокрацията и автокрацията.

„И така, какво показват тези скорошни събития? Вкарваш в затвора някой, който се е явил на избори и е избран да представлява 16 милиона души. Арестуваш го само с тайни свидетели, без доказателства. Арестуваш някой, който има подкрепата на хората. И се опитваш да вземеш властта от него, защото го виждаш като политически съперник. Сега сме в ситуация, в която дори нашето право да избираме и да бъдем избирани ни беше отнето“, категорична е журналистката.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK