Само за ден са арестувани 48 души на площада в Истанбул, които протестират в подкрепа на арестувания кмет на мегаполиса - Екрем Имамоглу. Властите в Турция удължиха забраната за протестите и масовите събирания на хора до 26 март. Въпреки това хората все още излизат на улиците и упражняват правото си на протест.
Турският аналог на Съвета за електронни медии (СЕМ) налага всевъзможни забрани върху медиите – като предаването на живо, което важи и за чуждестранни журналисти на място. А закон защитава президента от „обида“, като до момента по него има 77 обвинени и вкарани в затвора журналисти.
За „обида“ обаче може да се счита всяко мнение, различно от това на властта.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Специалният пратеник на bTV в Турция Стоян Георгиев се срещна с турската журналистка Седеф Кабаш, която влиза в ареста заради поговорка, която казва в ефир.
В обвинителния акт се посочва, че изявленията на журналистката представляват „явно посегателство срещу честта и достойнството на президента“, надхвърлят границите на допустимата критика и не могат да се разглеждат в рамките на свободата на словото.
„Преди няколко години, както споменахте, използвах поговорка, която дори не беше свързана с име на човек. Като журналист бях арестувана за два месеца, след това осъдена на 13 години затвор и след това осъдена на 3 години затвор“, спомня си тя.
„Това е индикация за това колко големи са заплахите, дори за една поговорка, коментар, шега или грешка на езика. Какво означава това? Пресата е под голям натиск в Турция. Това не се случи само на мен. Много от моите колеги бяха хвърлени в затвора, защото си позволяват да се изразяват, задаваха въпроси или коментираха. И не само журналисти са затворници в Турция днес. Политическите опоненти също са хвърлени в затвора“, каза още тя.
И даде пример с лидера на партията „Победа“ Юмит Юздаг.
„Ти ни застрашаваш Ти критикуваш властта? Тогава работата е много проста - ние превръщаме съдебната система в инструмент, превръщаме съдебната система в бухалка, за да бием опозицията, вкарваме ги в затвора и проблемът се решава. Така че няма противопоставяне и няма проблем“, каза още Кабаш.
„Така че, за съжаление, Турция е една от страните, които вкарват в затвора най-много журналисти в света днес. Вижте страните, с които се сравняваме - Китай, Русия, Саудитска Арабия, Иран. Дотам стигнахме - да сме в тази компания. Отново, когато погледнем индекса на демокрацията, Турция вече не е в категорията на демократичните страни“, допълни още тя.
Сега Турция е разположена на кръстопът между демокрацията и автокрацията.
„И така, какво показват тези скорошни събития? Вкарваш в затвора някой, който се е явил на избори и е избран да представлява 16 милиона души. Арестуваш го само с тайни свидетели, без доказателства. Арестуваш някой, който има подкрепата на хората. И се опитваш да вземеш властта от него, защото го виждаш като политически съперник. Сега сме в ситуация, в която дори нашето право да избираме и да бъдем избирани ни беше отнето“, категорична е журналистката.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK