След поредния трагичен случай с нападение от куче, при което питбул уби стопанката си във Варна, потърсихме съвети от професионалист за това какво да правим, ако куче стане агресивно към нас и съществуват ли лоши породи, които имат вродена агресия към хората?

Срещаме се с кучето Рика и нейния стопанин и треньор – Любомир Пенов. Тя е белгийска овчарка и е преминала през обучение.

„Както всяко дете ходи на училище, така и всяко едно куче, без значение от породата, трябва да бъде тренирано, да бъде изградено поведение, за да бъде безопасен член на обществото. Обучението е по-скоро насочено към собственика на кучето, казва той.

Според Любомир лоши кучета няма.

 

„Ако погледнем назад в историята, питбулът в Щатите, е най-доброто куче за гледане на деца. Така че спрямо един инцидент, за който изразявам съболезнования към близките на загиналата жена, но без да се знаят факти и обстоятелства за това какво се е случило с това куче не е редно да се окачествява цяла порода като агресивна“, обяснява той.

Снимка: bTV

Любомир ни показва още и различните команди, на които е обучена Рика. Тя изпълнява стриктно заповедите „седни“, „пази“ и „легни“. Дори се отдръпва при командата „назад“.

„На първо място е важно да се изгради поведението при кучето, независимо дали ще бъде едно йорки или белгийска овчарка. Много хора бъркат, когато си вземат куче и се започва едно окачествяват го като човек и се започва едно гушкане, мачкане и придаване на човешки качества. Това води липса на възпитание и така наречените инциденти с кучета“, казва Любомир.

Снимка: bTV

Той съветва и какво да правим ако куче стане агресивно към нас и иска да ни ухапе.

„Когато се дръпнете единственото, което може да се получи, е да  се доразкъса съответния мускул и така нараняванията могат да бъдат още по-сериозни. Единият начин е с коригиране на съответното поведение – ние няма как да въздействаме на кучето ако само седим и му говорим, все пак това не е човек“, казва той.

А сред базовите неща, които всеки е добре да има в случай на кучешка атака, е средството за кръвосъсирване „Селокс“ – силен  хемостатик, който е направен най-вече за полцейски и военни цели при огнестрелни рани.

 

Любомир отправя съвет и към собствениците на любимци – винаги да имат намордници.

Снимка: bTV

„За мен всяко едно куче трябва да бъде приучено да знае какво означава намордник – най-малкото ако пътуваме в градски транспорт. Намордникът не е изтезание за кучето, а понякога дори може да му спаси и живота. Аз с Рика имах подобен случай миналата година. Тя се беше нарязала на бирена бутилка, респективно ако не беше приучена с намордник, тъй като беше засегната артерия, ветеринарят нямаше да има как да сложи ѝ упойка и щеше да си отиде от глупост“, казва той.