Грубо отношение към възрастен пациент и придружителката му в ловешката болница - за това сигнализира наша зрителка.
На 4 срещу 5 януари 73-годишният 100% незрящ Цочо Христов от Гложене е приет по спешност в Ловешката болница с тежка пневмония. Придружава го съпругата му, също със сериозни зрителни проблеми.
"Направиха тест за COVID, който беше отрицателен и ни вкараха като белодробно заболяване“, разказа Събена Иванова.
Настанени са в Пневмофизиатричното отделение - в стая с 9 легла, обща за мъже и жени. "Спях в краката му. Той на леглото и аз така седнала и по някой път лягах в краката му. Казаха - за придружител не се полага“, обясни Събена.
"Казвам - добре, болният ОК, на системи, грижите се за него. Все пак това е 73-годишна жена, казах: "Готов съм дори да си заплатя, каквото е нужно, ако въобще е нужно. Не е възможно да нямате опит с придружаващи лица". За мене беше необяснимо как тя ще изкара 10 дена там“, каза Добри Добрев, зет на пациента.
Леглото е извоювано, но не и нормалното отношение. "Санитарката каза: "След като толкова се оплакваш - сега ще си ти ще си оправяш чаршафа и възглавницата", разказва Добри.
На следващия ден пациентът починал, преди още съпругата му Събена да получи отговор от какво го лекуват. "Аз не съм влязъл и вътре в стаята, седя на вратата: "Затваряй, затваряй, защото не мога да ги понасям!". Защо?! Ние какви сме?!“, пита Добри.
На близките не била обяснена и причината за смъртта. Документите им връчил санитар. „Остра сърдечна и дихателна недостатъчност, двустранна пневмония - добре, кое от всичките или от трите наведнъж?! Какво пречеше този доктор, който се е подписал или там име на лекаря Донка някоя-си, какво ѝ пречеше - "Господине, съболезнования, изпуснахме човека. Вчера беше добре, днес го няма“, казва Добри.
Потърсихме лекуващите в ловешката болница.
От ръководството на болницата обясниха, че за проблема научават от нас. Обещаха да направят проверка.
"Искахме да дадем гласност, защото все ми се струва, че тези хора, които полагат грижи за нас, за нас, когато сме в лоши моменти, мисля, че те са поели ангажимента си по свой собствен избор, никой не ги е принудил да го направят. Не се обсъжда качеството на лечението, не се обсъжда колко докторите са специалисти, а какво е отношението на хората към хората", смята Добри.