Новите промени в шофьорските курсове доведоха до спорове и недоволство сред инструктурите.

Ще се стигне ли до протести и какво точно разпали страстите?

Стивън Георгиев работи във Великобритания, но избира тук да изкара своя курс по кормуване.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Той е от кандидат-шофьорите, които няма да бъде засегнати от новите промени приети от Министерството на транспорта. Те ще влязат в сила след 10 декември тази година. След тази дата вече ще има ограничения за кандидатите.

„В момента един кандидат-шофьор може да се явява безкрайно, стига да си е издържал на хартия подготовката“, обясни зам.-министърът на транспорта Димитър Недялков.

„Възможността при неуспешно издържан изпит да се явиш в рамките на шест месеца до четири пъти. Второто нещо, което въвеждаме, е дигитализацията на учебния картон на обучаемия, смяната и премахването на хартията, преминаваща в електронна среда и отпадането на вътрешния изпит в школите“, каза още Недялков.

Тези промени породиха съмнения в някои автоинструктори.

„Нито в изменението на учебната документация, нито в тези наредби има нещо, което ще подобри качеството на обучението. След като ние чакаме по едни месец, за да вземем изпитна дата, кой и как, без никаква фактология, реши че ще е четири пъти за шест месеца. А не да бъде пет пъти за осем месеца“, запита Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка.

Кандидатите за шофьори, които четири пъти не вземат своя изпит, ще трябва да я явят отново на шофьорски курс. Така младите шофьори трябва да предвидят по-голям бюджет.

А по думите на Стивън Милев в Англия не се плаща за часове.

„Човек може да кара с майка му, леля му, стига да има книжка. И след това си плаща за теория и кормуване, може да е под 200 паунда. Тук е около 1400 лева средно“, сподели кандидат-шофьорът.

Една от промените, които влизат в сила на 10 декември е отмяната на вътрешния изпит заедно с инструктор.