Противогрипната ваксина няма как да ни помогне срещу COVID-19, но ще помогне да не боледуваме от грип и в този случай, ако срещнем вируса, ще бъдем по-защитени и ще имаме по-добра имунна защита.
Това смята общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова. Тя има над 2500 пациенти. Част от тях са възрастни хора, които имат придружаващи заболявания и са в по-голям риск в условията на пандемия.
И тази година противогрипните ваксини ще бъдат безплатни за хората над 65-годишна възраст. Вече се оформят списъци с желаещи.
През последните 4 години има дефицит, предупреждават лекарите. Те се опасяват, че тази година ще бъде по-тежка. Сред чакащите е и 70-годишната Красимира Димкова.
Тя признава, че би си сложила противогрипна ваксина, защото е с множество заболявания и ваксинацията ще ѝ донесе по-голямо спокойствие. Прави това всяка година.
„Наистина хората са стресирани и искат да изкарат по-леко зимния сезон и поне да са сигурни, че ако се разболеят това няма да бъде сезонния грип“, смята пък д-р Николова.
Родителите също очакват сезона на вирусите с напрежение. Техните притеснения са свързани с това колко често ще се налага децата да остават вкъщи, ако се стигне до спиране на цял клас. А за по-малките деца носенето на маски ще е изпитание.
Личните лекари предупреждават, че най-големият хаос се задава около тестването на децата, защото нямат право да дават направления.
„Поставям се на мястото на родителя как обикаля с дете с 38 градуса от едно място на друго. От един специалист на друг. Винаги системата трябва да работи в полза на пациента“, уточни личният лекар.
Отворен остава и въпросът колко често родителите ще имат право на безплатните тестове и кой ще плаща за тях, ако семейството няма финансова възможност да посрещне подобен разход.