„Не бих се учудил, когато през март предстои ротация, може да се стигне и до преформатиране на сглобката в нещо различно, което да е тройна коалиция“, каза в „Тази сутрин“ евродепутатът Сергей Станишев, бивш премиер на България.

"Очевидно е, че ДПС е третият участник в управлението. Виждаме и обръщението на Доган към избирателите на ДПС като подготовка и заявка за участие официално в управлението", добави Станишев.

„За едно правителство е най-важно вътрешното доверие. Онази тройната коалиция, когато беше много критикувана, се градеше върху достатъчно доверие и уважение и между лидерите на партиите, и между разбирането, че всяка партия има своя интерес. В момента, като че ли има взаимна омраза. Аз се притеснявам, че в края на годината се изхарчиха 11 милиарда лева, без много прозрачност и яснота", каза още Сергей Станишев.

"Финансовият министър Василев винаги е говорел за прозрачност в разходите. От тези 11 милиарда, 6 милиарда са текущи разходи на държавата и на институциите, но 5 милиарда не са никак ясни и прозрачни. Чува се, че около 1,2 милиарда са изразходвани за авансови плащания на общини по нереализирани проекти, което е нарушение на закона. Очевидно това е част от сделките между управляващите субекти, които са на хартия двама, а в реалността трима“, обясни той.

"Прекалено бяхме ролята на молител за Шенген"

"Аз винаги съм бил категоричен привърженик на това да настояваме и да постигнем едновременно влизане в Шенген и по суша, и по море, и по въздух. За мен е разочарование този резултат, който е частичен. Той ще облекчи пътуването на българите със самолет. Това не решава икономическия проблем. Стотиците милиони загуби, които търпи българската икономика заради безкрайните опашки на тировете, защото стоките се внасят и изнасят най-вече по суша", каза Станишев.

"Още миналия мандат на Европейския парламент аз настоявах и постигнах с подкрепа и на другите колеги от България единна позиция на ЕП, приета с ¾ мнозинство, че България и Румъния са спазили всички ангажименти. Всичко е изпълнено и трябва да бъдем приети с ясни дати по всичките граници. Съжалявам, че не сме постигнали този резултат. Смятам, че прекалено бяхме в ролята на молител, а не на някой, който си е свършил работата и който е дискриминиран заради вътрешни проблеми в една или друга страна. Трябваше да сме много по-категорични с Румъния по отношение на Австрия и да намерим техните интереси и уязвими точки", добави той.

"Перспективата не е много ясна, защото бих приел по-леко, ако бяха казали – март започва с въздух и море, което не означава речните ни граници, но имаме ясна дата за сухопътните ни граници, а не са се поставят нови условия, които не са в критериите за Шенген. Има политическа страна", обясни Станишев.

"За влизането само по въздух, защото в морската граница е много ограничен потокът на хора, е все едно 2007 г., когато ни приемаха в ЕС да ни кажат: „Да, вие ще влезнете в ЕС, но еврофондовете няма да ги ползвате“. Еуфорията е малко пресилена. ЕС е съюз на правилата. Правилата за Шенген са ясни и ЕК, и ЕП са казали, че България и Румъния са изпълнили тези критерии, които са ясно описани. Въпреки това една страна ни блокира. ЕС е изтъкан от противоречия", каза той.