Работна група в Съвета на ЕС премахна спорната клауза за приравняване на етеричните масла към химическите субстанции. Предстои обаче да се изясни крайният вариант на текста на законодателството.
Предложението етеричните масла да бъдат приети като химичен продукт, разтревожи производителите и на розово, и на лавандулово масло.
„Процесът е водно-парна дестилация и единственото нещо, което влиза в етеричните масла на България, е суровината – билката, вода и пара“, обясни пред bTV Симеон Георгиев, розопреработвател, който показа и примерна схема на дестилация.
„Маслото се изважда на физичен принцип. Относителната тежест на маслото е по-ниска отколкото на водата. То се утаява отгоре“, обясни още той.
Според него, ако предложението е било прието, е щяло да има многократно сриване на всички в брашна и дори тотално унищожение, защото всички щели да попаднат под един знаменател на опасни и алергични продукти.
„Това щеше да унищожи пазара за нашата продукция, това щеше да повлияе и на земеделците, защото нямаше да има реализация на тяхната продукция, щеше да унищожи и един от символите на България“, посочи още Симеон Георгиев.