И този зимен сезон беше белязан от спасителни акции в планината след лавини. Един от най-важните членове на спасителния екип, който търси оцелели след подобно бедствие, е обученото куче. То може да открие човек, погребан под 4 метра сняг, посочиха в студиото на „Тази сутрин” планинските спасители Райчо Тодоров и Симеон Табаков.

С тях беше и 4-годишният Гари, който много пъти е търсил бедстващи хора в планината. Обучението му започва още 45-50 дни след раждането с упражнения за послушание, научаване на името, прости команди. След това четириногият спасител се научава да открива водача си, за да може после да използва тези умения спрямо всеки човек.

У нас няма тясно специализирани кучета. Всяко трябва да може да се справя с всички задачи при търсене и спасяване на хора.

Основното му „оръжие” е обонянието, което е 2000 пъти по-силно от човешкото, обясни Райчо Тодоров. Той е ветеран от една от най-мащабните акции, в които БЧК са участвали – след голямото земетресение в Армения през 1988 г.

Той разказа, че даже кацането на силно повреденото летище е било изпитание, а след това се е наложило да работят в най-тежко пострадалия град, сам дал около 20 000 жертви. „Рамо до рамо” със спасителите е било и куче, наследник на което е Гари.

Днес участниците в спасителната операция от преди три десетилетия ще получат специални награди.