В Шумен, Сливен и Перник загубите по водопреносната мрежа са над 80%. Това става ясно от отговор на регионалния министър на депутатско питане.

Преглед на данните, които се представят, показва, че „най-добре“ е ситуацията в Благоевград, Смолян и Русе. В тези областни градове загубите са най-малки - около 44%, 45%.

В квартал „Даме Груев“ в Сливен водата спира често, предимно заради аварии.

„Понякога спира сутрин от осем, вечер до 20 ч. Ние знаем, че ремонт правят. Когато няма вода цял ден, стоим и чакаме. Чиниите, всичко стои като дойде водата“, разказва жена, която живее в квартала.

Янка Енева е фризьор от 50 години. В последната често затваря салона заради липса на вода.

„Ние знаем предварително, че ще я спрат водата. И не идвам. Като спре водата, връщаме хората. Не можем да работим без течаща вода - боядисваш, къдриш, трябва да изплакваш, да миеш“, казва тя.

В квартал „Българка“ последно водата спира за два дни.

 

Мария и съпругът ѝ имат семеен магазин за зеленчуци, ядки и кафе. Живеят в същия квартал и когато нямат вода на работа, нямат и вкъщи.

„Ден и половина нямахме вода. Системно спират водата и не е приятно. Постоянно машините искат миене, мием с туби, беше ад, но се справихме“, обяснява Мария.

Заради честите аварии в групите на Сливен в социалните мрежи се появиха призиви за протести и бойкот на сметките за вода.

По думите на директора на ВиК-Сливен Пламен Трифонов, че градът е зониран. Основните и по-големи проблеми са във висока зона.

Снимка: iStock

 Там са и най-големите ремонти, които той увери, че са почти приключени.

„За водозагубите проблемите са от много години. Още от изграждането на основната водопроводна мрежа, инвестиции в тази сфера почти е нямало“, обясни той.