След известно забавяне вече е готова електронната система за ваксинационните центрове у нас. Сериозен интерес има от страна на хората за записване за имунизация. До 23 ч. в четвъртък са се записали над 20 000 души, а до 7 ч. броят им вече е 25 000. Най-много са желаещите в София – 14 000.

Те са се регистрирали успешно и са получили потвърждение на имейл или чрез SMS, обясни изпълнителният директор на „Информационни системи“ Ивайло Филипов.

Тази система обхваща само ваксинационните центрове, а личните лекари са в различна система, подчерта Филипов.

Прост тест на системата показа, че часовете в близките дни в София са заети. Най-предпочитаната дата за ваксинация в страната е 11 март. Този ден са избрали 3950 души.

bTV получи много сигнали от зрители за проблем с регистрациите в системата. Най-честото оплакване е, че системата не разпознава имената им и дава грешка.

Снимка: btvnovinite.bg

„Грешката не се позиционира в браузъра. По простата причина, че има недоброжелатели, които чрез налучкване искат да открият данните на известни личности. Ние разчитаме, че като личната карта е пред вас данните ще бъдат попълнени коректно“, каза Филипов.

Оказва се, че системата не посочва къде точно е проблемът. И при грешка в номера на личната карта, и при правописна в името излиза един и същи надпис. Причината е да не се използват чужди данни и ако знаете ЕГН-то на някого да успеете да се сдобиете и с номера на личната му карта и да злоупотребите с информацията. 

Порталът работи с последните версии на всички браузъри, категоричен е Филипов.

Друг проблем може да се окаже, че партидните номера на препарата, който се поставя от лекарите, не може да бъдат отчетени в системата.

„Личните лекари получават ваксините от РЗИ с протоколи с количествата и партидите. Същата информация трябва да бъде попълнена в техните системи, като партидният номер не трябва да се нанасят за всеки пациент. Ако някой е пропуснал да го направи, това ще бъде коригирано. Трябва да има съответствие между получените ваксини и нанесените в регистъра“, обясни зам.-здравният министър Жени Начева.

Снимка: btvnovinite.bg

„Целта на тази система е да планираме както нашето време, така и доставките на ваксините по местата. Така че всеки да може да се ваксинира в удобно за него време”, поясни Начева.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement