Независимо дали в управление, или в опозиция срещу машините се обединяват БСП, ДПС, ГЕРБ. В края на миналата година трите групи в парламента върнаха хартията при гласуването.
След двудневен маратон и скандали депутатите приравниха машинните разписки с хартиените бюлетини.
Малко преди мастните избори народните представители се върнаха към темата с комисия, която да провери сигурността на машините - този път и с дейното участие на „Има такъв народ“ (ИТН).
На заседание, излъчено онлайн, комисията изслуша ютюбър, който твърди, че е заплашван от Алексей Петров, когато решил да тества сигурността на машините, но не подал сигнал до институциите.
Финалът на машините дойде два дни преди изборите след доклад на ДАНС, в който се описват действия на зам.-министър на електронното управление.
На база този доклад ЦИК взе решение на местните избори на 29 октомври да се гласува само с хартиени бюлетини.
Машините за гласуване бяха въведени през 2014 г., първо експериментално. След години под наем ги купихме за над 43 млн. лв.
На изборите, проведени с тях, процентът на невалидните бюлетини беше в пъти по-малък. На вота миналия октомври те са 9000 броя, а този април – при смесено гласуване - над 44 000, или пет пъти повече.