Време е за дебат в ефира на „Тази сутрин“ с лидерите на извънпарламентарните сили. Даваме среща на идеите им - как всички ние да живеем по-добре, по-сигурно и кой да ни управлява.

Един срещу друг застават кандидатите за депутати Ваня Григорова от „Солидарна България“, Петър Москов от „Синя България“, Татяна Дончева от „Левицата“ и Красимир Каракачанов от ВМРО.

Кандидатите за народни представители ще отговарят на въпросите за дясна и лява алтернатива на управление, икономическо развитие на България и бюджет, програма за ръст на доходите и въвеждане на еврото, възможности за коалиционно управление, войната в Украйна, бежанският поток и сигурността в региона.

Във втория кръг - „Кръстосан огън“, участниците в дебата отговарят на въпроси, поставени от опонентите им.

Участниците в дебата:

Ваня Григорова е общински съветник в Столичния общински съвет от "БСП за България". Тя завършва "Маркетинг" в УНСС. Водач е на листата на "Солидарна България" в 25 МИР-София и в Пловдив.

Петър Москов е бивш министър на здравеопазването във втория кабинет на Бойко Борисов с „Реформаторски блок“. Завършва Медицинския университет в София със специалност „Анестезиология и интензивно лечение“. За изборите е водач на листата на "Синя България" за 24 МИР-София и за Хасково.

Татяна Дончева е била народен представител в шест парламента. Завършва право в „СУ Свети Климент Охридски“. Води две листи на „Левицата“ - във Велико Търново и в 23 МИР-София.

Красимир Каракачанов е бивш вицепремиер и министър на отбраната в третия кабинет на Бойко Борисов. Дипломира се в Софийския университет „Свети Климент Охридски“ със специалност „История“. Той е водач на листите на ВМРО в Плевен и Благоевград.

 

Откъде очаквате подкрепа?

Татяна Дончева: Ще вземем от левите гласове. От хората, които са недоволни от провежданата от Корнелия Нинова политика, от разгонването на всякакви опоненти в социалистическата партия. Ще вземем гласове на хора, които разчитат, че управлението трябва да бъде в ръцете на хора, които знаят за какво става дума и могат да издържат на натиск. Разбиването на левия вот е не само тук, но и в Европа. Имахме възможност на тези избори да направим обединение и сериозен пробив. Ваня Григорова реши, че с нов проект ще направи нещо различно, но след края на изборите сама ще се убеди в това кое е правилно и кое грешно.

Ваня Григорова: Няма да участвам във вътрешнозаводски дебат кой какво ще вземе от левицата и кой се чувства обиден от това, че друг е решил, че няма да работи със съществуващите до момента формации. Няма да взимаме вот от никъде. Нас ще ни подкрепят хората, които са отвратени от безпринципните сглобки и некоалиции. Нас ще ни подкрепят хората, на които вече им идва в повече политическото лицемерие, презрелите политически лица и фигури. Ще ни подкрепят работещите хора, които до момента не са били представени. Въпреки цялото нарояване в лявото пространство, няма формация, която еднозначно и на първо място да е поставила интереса на работещите хора.

Петър Москов: „Синя България“ ще е парламентарното представителство на десните хора в следващия парламент. Такова представителство липсваше. Това е защита на свободата на мисълта, на словото, на предприемаческата инициатива. Силна България в Европа на нациите. Разказът за това как ще свърши великото противопоставяне между ГЕРБ и „Продължаваме промяната“ няма никакво значение за десните хора, защото и двете формации отдавна не ги представляват. За десните хора „Синя България“ е възможният избор да има нещо различно в следващия парламент. Резултатът от лявото управление го видяхме през последните години. То беше реализирано поотделно и заедно от ГЕРБ и ПП. Тук има и по-радикални представители на лявото и защитници на това доходите и икономиката ни да се сриват.

Красимир Каракачанов: Разчитам на хората, на които им омръзна това разделение на нацията. Първо беше сини-червени, после на монархисти-републиканци, а сега е на евроатлантици и русофили. Това трябва да приключи. Все повече хора го виждат. Това разделение противопоставя хората и не носи нищо позитивно като развитие в нашия живот. Разчитаме на хората, които не слушат едно или друго посолство, било то на САЩ, Русия или Китай. Хора, които разчитат да бъдат управлявани от своите народни представители, които избират за решаването на българските проблеми, а не други проблеми. Разчитаме на хора, които харесват модела „Орбан“, а не модела на Урсула фон дер Лайен. Това е една Европа на нациите, в която държавите имат суверенитет и следват своите национални интереси, а не са държави, на които им се налагат силово джендър идеологии, включване в зелени сделки.

Икономическо развитие

Татяна Дончева:Левицата“ има икономическа програма. Основен неин автор и основен вдъхновител е проф. Боян Дуранкев. На първо място като цел на програмата е преодоляване на неравенствата и постигане в по-голяма степен на достъпно здравеопазване, образование и достъп до качествени храни. Предвиждаме въвеждане от 2025 година на прогресивно подоходно облагане с 12-степенна скала с 8% данък общ доход върху минималната работна заплата и 50% данък върху доходи, които са 40 минимални работни заплати. Растеж на минимална работна заплата и пенсии с минимум 5% годишно плюс инфлацията. Това е солидарно и справедливо.

Петър Москов: Доходите ни не зависят от решение на партиен конгрес. Единственият начин да има високи доходи и ръст на икономиката минава през освобождаване на частния бизнес от хомота на държавата на различни нива и през понижаване на данъците. Това, което казва „Синя България“ – по-малко държава в икономиката и повече държава там, където тя е нужна – в образованието, здравеопазването и сигурността. Държавата трябва да спре да се прави на търговец с нашите данъци. Освобождаваме частната инициатива да строи голямата инфраструктура, защото досега няма нито инфраструктура, а данъците ни се крадат. Когато партийните секретари на победителите не разпределят нашите пари за асфалт срещу комисионни, нашите пари отиват в здравеопазване, образование и сигурност. Плоският данък е най-справедливият данък.

Ваня Григорова: Петър Москов много обича да критикува „комсомолщината“, но видяхме по комсомолски представяне на неолибералните мантри, които за 30 години ни доведоха тук, където сме. Добре е г-н Москов да си даде сметка, че прогресивното данъчно облагане е стандартно както за Европейския съюз, така и за САЩ. Не знам в Танзания как е, но може би и там е прогресивно, защото не е нормално всички доходи да бъдат облагани. Заплатата в размер до минимална трябва да бъде освободена от данък. Говорим за премахване на данъчната тежест върху най-ниските заплати и прогресивно облагане на високите над 10 хиляди лева месечни заплати. Плоският данък беше въведен от правителството на „Тройната коалиция“, в което беше БСП.

Красимир Каракачанов: Категорично съм против вдигането на данъците и ДДС – всички тези идеи, които последният финансов министър на сглобката се опита да лансира. Когато една държава, която няма приоритети, се опитва да жонглира с данъците, за да попълва социалните дупки, това води до това, което наблюдаваме. Асен Василев искаше да вдига данъци, да повиши ДДС. Това означава да убиеш частната инициатива, да принудиш малкото големи инвеститори в България да избягат. Държавата трябва да изгради ясни приоритети. Аз съм привърженик на по-голямото държавно участие за развитието на енергетиката, на земеделието, на хранително-вкусова промишленост, защото виждаме, че след ковид кризата и след войните ние не можем да изхранваме собственото си население. Държавата трябва да инвестира в това, а на да премахва ТЕЦ-овете и да спира АЕЦ „Белене“.

Гледайте целия дебат във видеото!