Пловдив и Пазарджик вероятно са следващите две области, които ще обявят грипна епидемия след Смолян. Това каза в предаването „Тази сутрин“ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

„Най-лошото, което можем да направим, когато говорим за грип, е да даваме прогнози. Многократно вирусите са доказвали, че не подлежат на кой знае какви планирания. Нещата много бързо се променят. Говорим за епидемия, която е агресивна и в същото време е динамична – заболеваемостта се вдига и пада много бързо. Но все отнякъде трябва да започне“, поясни той.

Главният държавен здравен инспектор сподели, че го е изненадал факта, че тази година епидемията е започнала от Смолян. „Там въздухът е планински и няма такова високо съсредоточаване на населението“, поясни той.

Факт е, че Смолян е първата област, която обяви грипна епидемия. Причината – заболеваемостта достигна 268,9 заболели на 10 000 души.

„Нашият праг е 207 на 10 000 жители в областта, а към 15 януари ние рязко минахме този праг и това наложи да се събере областния щаб за борба с грипа. Обсъждайки всички показатели, единодушно решихме, че трябва да бъде обявена епидемия“, заяви директорът на РЗИ-Смолян д-р Мими Кубатева.

Тя посочи, че предприетите временни противоепидемични мерки включват преустановяване на свижданията в болниците и домовете за възрастни хора, прекратяване на детските и женските консултации, както и засилване на контрола в детските градини. Мерките ще важат от 18 до 24 януари, като през това време заболеваемостта ще се следи ежедневно.

„Най-много боледуват децата до 4-годишна възраст, учениците и младите хора до 20 г. Към момента отсъствията не налагат въвеждането на грипна ваканция за учениците, тъй като отсъствията са средно 13% към 17 януари. За да се обяви грипна ваканция, отсъстващите трябва да са 30%“, каза още д-р Мими Кубатева.

Снимка: bTV

Доц. Ангел Кунчев обясни, че епидемиолозите работят с математически модел, по който се изчислява заболеваемостта в България. „Хората може би не знаят, че прагът на заболеваемостта е различен за всяка област и за всяка седмица от годината. Но има и много други показатели, които следим“, поясни той.

„Всичко, което казваме като характеристики, е за средно ниво на протичане на болестта. Много хора обаче ще изкарат грипа на крака – с леко неразположение за един или два дена и лека температура. Те вероятно дори няма да попаднат в статистиката на болните. Други пък вероятно ще стигнат до болница. Зависи колко силна е епидемията“, каза доц. Кунчев.

Снимка: bTV

Той поясни, че за грипа е характерно рязкото начало – клиничната картина се вижда в рамките на два часа. „Тя се характеризира по-скоро с общи оплаквания, а не със симптоми в горните дихателни пътища – не е толкова характерна хремата и кашлицата, които се развиват след това. Заболяването започва с много силна отпадналост, чувството за болка в мускулите и ставите, главоболие и натиск в областта на очните ябълки. Това е класическата картина“, посочи експертът.

Доц. Кунчев препоръча да се вземе антивирусен препарат до 48-ия час, за да се прекъсне класическата клинична картина. „Хората обаче усещат дискомфорт 4-5 дни, а понякога и седмица. Ако човек не е овладял температурата до 4-5 дни, тогава задължително трябва преглед при лекар. Редно е да се провери дали няма насложена бактериална инфекция върху вирусната“, категоричен е той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement