Вирусът винаги намира начин да ни зарази. Това каза в предаването „Тази събота“ вирусологът проф. Радостина Александрова.

„Нищо необичайно няма – сега им е времето на вирусите. Обикновено грипът и респираторно-синцитиалния вирус са най-активни точно по това време на годината, както и коронавирусите, които също предизвикват настинки. А сега и САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) им прави компания“, обясни тя.

Вирусологът обясни, че в тропиците грипът е активен целогодишно, докато при нас той се среща само през по-студените месеци. „Другото, което трябва да кажем е, че пандемичните вируси също не се съобразяват с тази сезонност, поне до момента, в който и те не станат ендемични. Видяхме например, че САРС-Ковид-2 (SARS-CoV-2) предизвикваше вълни по-всяко време на годината“, допълни още тя.

Проф. Радостина Александрова поясни, че вирусите „обичат ниските температури и ниската влажност на въздуха“, като значение има също така и ултравиолетовата светлина. Тя допълни още, че грипът се предава по-лесно при 5 градуса, отколкото при 20 градуса.

От значение е и поведението на хората, както и някои физиологични характеристики – като например ниските нива на мелатонин и витамин D в организма през зимата. Важно е също така колко силна е имунната система на всеки“, обясни проф. Радостина Александрова.

Тя е категорична, че коронавирусът продължава да циркулира сред населението, независимо, че протичането му е по-леко в сравнение с началото на пандемията. „Той продължава да е сериозно предизвикателство пред хората от рисковите групи, както и грипът. Иначе при нас най-много случаи на грип има в края на януари и началото на февруари“, допълни вирусологът.

Проф. Радостина Александрова коментира и пост-Ковид синдрома. Според нея става дума за Синдром на хроничната умора, който се наблюдава при различни заболявания.

„Когато говорим за този Синдром на хроничната умора бих искала да подчертая, че става дума за нещо по-различно от обикновена умора, която изпитваме. Когато тази умора настъпи след някакво заболяване, говорим за изтощаващо чувство за умора, характерна с невъзможността да се изпълняват обичайните дейности. При нея има скелетно-мускулни проблеми, както и депресия“, поясни тя.

Вижте във видеото какво каза проф. Радостина Александрова за епидемията от морбили в Румъния и дали има опасност за България.