В договора между ЦИК и фирмата доставчик на машините за изборите няма клауза за допълнителни машини за резервни части.
Това коментира в "Тази сутрин" зам.-председателят на комисията доц. Димитър Димитров. Той все пак гарантира, че няма как случайна машина да се озове в избирателна секция.
„Мога да кажа като собствено мнение, че ще имам възможност да се запозная с всичко, което се е случило след деня. Какво си мисли г-н Тодоров в момента в главата? Какво е обяснил, защо се държи като дете от детска градина, обяснявайки, че трябва да сменяме щипките на машините. Нали знаете какви са щипките, те са едни пластмасови обикновени щипки, с които се слагат преградните пана, с които се изолира прекият достъп до гласа на избирателя. Това ли е проблемът - понеже една щипка ни се е счупила, дайте да сложим нова машина“, обясни Димитров.
Според него това са обяснения, които не се побират в здравия разум.
По думите му са се опитали да направят стопроцентова проверка.
„Част от партиите, най-вече новите партии, решиха, че това е излишно. Разбира се, цялата идея с машините е част от идеята на „промяната”. Вижте, да сте забелязали президентът да е казал дума за това? Или да е казал дума за пандемията? Той се къпе в една народна любов, която е прекрасно организирана”, коментира още Димитров.
Може ли да се гарантира честност и прозрачност на вота?
"Каквото е възможно да се направи в рамките на компетенции на институция като ЦИК, е направено. Само че ЦИК не носи машината във всяка секция, нито проверява какво се случва във всяка една секция. Това е една сложна организация, наистина сложна", коментира зам.-председателят на ЦИК.
Той уточни, че с фирмата са сключвани най-малко три различни договора - един с "Информационно обслужване" и два със „Сиела Норма”.
Димитров беше категоричен, че никъде в договора не е упоменато, че може да се поръчат допълнителни устройства, които да се ползват за резервни части.
"Това, което е фиксирано в нашите правила и в договора, е, че когато една машина не работи 30 минути и техникът, който представлява „Сиела Норма”, не е в състояние отново да я активира, да извърши ремонта, влиза в сила универсалното правило – след 30 минути започва да се гласува с хартия. Това е, от което се страхуват част от политическата класа", посочи Димитров.
Той допълни, че винаги е имал една и съща позиция по отношение на машините, а именно: "Това е една беля за 80 млн. лв. Трябва да имате разходи, поддръжки и т.н. и обясненията, че това има смисъл, няма друг смисъл. Просто една част от хората не трябва да упражнят гласа си".