Пловдивският регионален природонаучен музей вече е дом на рядък вид дънна риба, донесена лично от Антарктида от професор Христо Пимпирев и българския военно-изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Рибата успешно приспособява в специалната антарктическа зала и аквариум, където се поддържа температура на водата около нула градуса.

Тя се храни охотно и обикаля дъното на специалния аквариум.

„Рибката е дънна, спокойна. Храни се при нас вече 20 дена. Не показва никакви индикации, че не се чувства комфортно“, каза Кристиян Владов, главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив. 

В света малцина са успели да приспособят „Нототения“ в аквариум.

„Това е една риба, която преплува от ледените води на Антарктида 13 000 км да дойде в континентален Пловдив на брега на Марица. Това е уникално въобще за света, защото обикновено живите образци, които плават в този леден океан, са по аквариуми, които са по морски басейни“, обясни проф. Христо Пимпирев.

Снимка: bTV

„В света има още два аквариума като нашия, но те не са експозиционни. Така че това ни прави единствените в света“, заяви Огнян Тодоров, директор на Природонаучния музей в Пловдив.

„Аз лично бях в лодката, с която я хванахме. Там водата е 0 градуса през цялата година. Там не могат да живеят много видове. Там живеят тези, които са се приспособили. Но те пък са в голямо количество, защото нямат конкуренция“, каза проф. Пимпирев.

Предишната българска експедиция прави неуспешен опит да донесе жива „Нототения“. Рибата умира при минаването на Екватора.

„Но тази година бяхме по-подготвени. Взехме два млади екземпляра. Между другото, втората загина съвсем близо тук, почти до Варна“, обясни още проф. Христо Пимпирев. 

Оказва се антарктическата риба става и за рибена чорба.

„Пробвали сме каква е на вкус, разбира се, защото ние ги хващаме екземплярите за науката, но след като ги изследваме, отиват в тенджерата. Така че изключително вкусна риба. Правили сме какво ли не с нея. Пробвали сме какви ли не рецепти. Става великолепна рибена чорба, например. Даже направихме и хайвер“, разказва Пимпирев.

Двама уредници от Пловдивския природонаучен музей ще участват в следващата българска експедиция до ледения континент.