Русия ще проведе военно учение, което ще включва подготовка за разполагане и използване на тактически ядрени оръжия, съобщава Ройтерс.
Ученията са в отговор на изявленията на Запада за изпращане на войски в Украйна, заявяват от Кремъл.
Говорителят на руския президент Дмитрий Песков цитира коментари на френския президент Еманюел Макрон за евентуално изпращане на войници в Украйна, както и изявления на представители на Сената на Великобритания и САЩ.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Военните и други специални служби проверяват съобщенията за разполагането на Френския чуждестранен легион в Украйна, допълва Песков.
Учението е наредено от президента Владимир Путин и ще тества готовността на нестратегическите ядрени сили да изпълняват бойни мисии, посочват от Министерството на отбраната на Русия.
„По време на ученията ще бъде проведен комплекс от мерки за отработване на въпросите за подготовка и използване на нестратегически ядрени оръжия“, допълват от ведомството.
Учението е насочено към гарантиране на териториалната цялост и суверенитета на Русия „в отговор на провокативните изявления и заплахи от страна на някои западни официални лица срещу Руската федерация“, се казва още в съобщението на руското военно министерство.
Военните учения ще включват тренировки за подготовка, разполагане и използване на нестратегически ядрени оръжия. Участие ще вземат ракетни формирования от Южния военен окръг и военноморските сили.
Министерството на отбраната не назовава имената на тези служители, но Русия многократно е заявявала, че изявленията на френския президент Еманюел Макрон за евентуална намеса на западни войски в Украйна са изключително опасни.
Ядрени рискове
Русия твърди, че Съединените щати и техните европейски съюзници тласкат света към ръба на конфронтация между ядрените сили, като подкрепят Украйна с оръжия за десетки милиарди долари.
Ядрените сили рутинно проверяват своите ядрени оръжия, но рядко публично свързват подобни учения с конкретни предполагаеми заплахи.
От началото на войната Русия многократно е предупреждавала за нарастващи ядрени рискове – предупреждения, които според Съединените щати трябва да се приемат сериозно, въпреки че американски служители твърдят, че не са забелязали промяна в ядрената позиция на Русия.
Президентът Владимир Путин се сблъска с призиви от някои хардлайнери в страната си да промени ядрената доктрина на Русия, която определя условията, при които тя ще използва ядрено оръжие.
Въпреки това руският държавен глава каза миналата година, че не вижда необходимост да променя доктрината.
В най-общи линии доктрината гласи, че такова оръжие ще бъде използвано в отговор на нападение с ядрени или други оръжия за масово унищожение или използване на конвенционални оръжия срещу Русия, „когато самото съществуване на държавата е поставено под заплаха“.
През март Путин предупреди Запада, че пряк конфликт между Русия и ръководения от САЩ военен алианс НАТО би означавал, че планетата е на крачка от Трета световна война, но заяви, че едва ли някой иска подобен сценарий.
Русия и Съединените щати са най-големите ядрени сили в света и притежават повече от 10 600 от общо 12 100 ядрени бойни глави в света. Китай има третия по големина ядрен арсенал, следван от Франция и Великобритания.
Изказванията на френския президент
В интервю за британското издание „Икономист“ миналата седмица френският държавен глава отново не изключи възможността западни сухопътни войски да бъдат изпратени в Украйна. „Ако руснаците пробият фронтовите линии и има искане от Украйна, трябва легитимно да си зададем въпроса“, се каза той. Макрон обаче уточни, че случаят днес не е такъв.
Кремъл разкритикува изказването на френския президент. Говорителят на Владимир Путин Дмитрий Песков нарече думите на Макрон „много опасни“.
„Франция, в лицето на своя президент, продължава постоянно да споменава възможността за свое пряко въвличане – на терен, в конфликта около Украйна. Това е много опасна тенденция", предупреди Песков.
Еманюел Макрон предизвика полемика и в края на февруари. Тогава беше първият път, в който той заяви, че изпращането на западни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще.
Изказването му предизвика лавина от коментари от западни лидери, които твърдо отрекоха възможността да бъдат изпратени натовски войници в Украйна.
Тогава отново имаше реакция от Русия. „Струва ми се, че тези, които не само изразяват такива мисли, но дори ги допускат в главата си, все пак трябва да използват тази глава за по-рационални мисли, по-безопасни за Европа“, заяви руският външен министър Сергей Лавров.