„Българската Конституция е променяна достатъчно пъти. Правим първа стъпка, която изисква нова първа стъпка, трета първа стъпка. Ние втори стъпки не правим. Не мисля, че нещо драматично ще се промени в съдебната система, защото тези промени не са на конституционно равнище“, каза в предаването „Тази сутрин“ проф. Даниел Вълчев, декан на Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Това (промените в Конституцията – б.р.) е типичен пример за термина „симулакрум“на Бодлияр. Уж нещо, в което няма да има ядка, добави Вълчев.
"Моето разбиране е, че това, което става у нас е до някаква степен отглас на ставащото в света. Според мен през последните няколко години в света стават важни неща от една страна идеологията зае онова място, което заемаше, когато аз бях дете. Вече много ясно има добри и лоши. Заедно с това, когато има тежки идеологически напрежения се появява „симулакрум“ – уж нещата са същите, но вътре нямат пълнеж. Това се задълбочава в този силно информационен свят", каза той.
Най-важните неща, които се случиха през годината в света са в областта на науката. Западната наука не просто иска да разбере света, в който живеем, а иска да му се намеси. Отпадна просвещенското схващане, че той е стая и група учени ще я изследват, за да разберат от какво е направена боята, обясни Вълчев.
Той посочи, че учени вече дори опитват да пренапишат човешкия геном, за да могат да излекуват дадени болести.
"В България беше хубаво това, че се прекъсна тази поредица от безкрайни избори. Тези, които винаги са заели къде е истината и правдата, и са с едно крехко представителство в Народното събрание, се добраха до осъществяването на властта. Те щяха да вкарват Борисов в затвора, а сега с неговите гласове правят съдебна реформа. Щяха да забранят на Пеевски да пристъпва прага на Народното събрание, а сега е един желан и обичан партньор. Това правителство отразява по-големите разломи, които съществуват геополитически", подчерта Вълчев.
Повече гледайте във видеото.