„Категорично България не отстъпва по отношение на ефективността на охрана на границите на другите европейски държави, но категорично трябва да кажем, че външните граници на ЕС не се охраняват достатъчно добре. Нашите гранични полицаи не се справят по-зле от другите, но това не означава, че Европа е защитена в момента“, заяви в „Тази сутрин“ бившият министър на вътрешните работи и бивш председател на ДАНС Цветлин Йовчев.

По думите му през последните години има сериозен провал на Европейския съюз по отношение на управлението на миграционните процеси. 

„Виждаме, че в редица западноевропейски държави има залитане в крайнодясно, което може да изиграе лоша шега на Европа като цяло. Никога няма да можем да спрем миграцията напълно. Ние трябва да съумеем да забавим този процес и да приложим много активни мерки, за да можем да интегрираме успешно тези, които влизат“, коментира Йовчев,

Според бившия вътрешен министър мерките за охрана на границите задължително трябва да се засилят в три посоки.

„Необходимо е технологично обновление и надграждане на системите, да се доизгради инфраструктурата, защото ненавсякъде е добра. Трябва да има пътища, които да бъдат използвани от граничарите да се придвижват и да възпрат бежанците преди навлизане на нашата територия. Като говорим за оградата, има места, където тя далеч не може да бъде ефективна, например зони където няма видимост, гъста растителност и релефът пречи, те са изключително лесно преодолими“, посочи Цветлин Йовчев.

„Трябва да се изградят други тип съоръжения. Трябва да наблегнем и на т.нар. тип умни огради, да имаме сензори за наблюдение в дълбочина, където няма възможност да има друг тип сензори, организацията на работа да се промени, допълнително да се усили присъствието по границата, да ма втора линия на защита“, добави той.

От съществено значение е и какво се случва с вече преминалите у нас, отбеляза той.

„Либералната политика, при която всички трябва да ги възприемаме като бежанци, които имат нужда от помощ и да им осигуряваме нормални условия на живот не работи и го видяхме. Алтернативата е да можем още при преминаването им да направим ясна и точна оценка кои от тях са опасни и да бъдат върнати обратно. При другата част да бъде изграден така процесът, че за кратък период да могат да започнат да работят и да се грижат сами за себе си. Не може Европа да продължава да поддържа вечни бежанци и да им осигурява луксозен начин на живот, при което те не се съобразяват нито с културата, нито със законите“, заяви Йовчев.

Той призна, че през 2013 година е оказван натиск от страна на правителството всички бежанци по границите ни да бъдат приемани.

 

„Аз лично съм бил подложен на натиск. Комисарят по правосъдие и вътрешни работи искаше среща с мен, при която ми упражняваше натиск да спрем практиката да ги спираме и казваха „приемайте всички, настанявайте ги“ с аргумент, че това е хуманно отношение. Имахме заплаха, че ще ни наложат санкции. Вече всички установиха, че това е дълбоко неправилна практика и започнаха да натискат за граничния контрол“, разказа Йовчев.