Броени часове до дългоочакваното решение на Европейския съюз България да стане пълноправен член на Шенгенското пространство за свободно придвижване.
Ветото на Австрия и Нидерландия ще падне на Европейски съвет на министрите на вътрешните работи.
Правителствата на Австрия и Нидерландия вече информираха своите парламенти за решението да дадат зелена светлина вчера.
Унгарското ротационно председателство на Съвета на ЕС сложи решението за приемането на България и Румъния като първа точка в дневния ред на заседанието на министрите на вътрешните работи тази сутрин.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
След като в понеделник Австрия заяви, че сваля ветото, крайната десница в Нидерландия направи нов опит за осуетяване на процеса, но не успя. Така вече и парламентът в Хага ни дава зелена светлина.
Как стигнахме до днешни вот в Брюксел?
Още през 2011 година ЕК заяви, че България и Румъния са изпълнили всички критерии за членство в Шенген, но заради съпротивата на няколко страни членки приемът се забави.
Оттогава досега са минали 13 години, а е имало само две гласувания. Редица държави ротационни председатели на ЕС просто не подлагаха на вот решението, тъй като нямаше сигнал за необходимото единодушие.
Преди две години министрите на вътрешните работи гласуваха за първи път. Тогава Австрия каза „не“ за България и Румъния, а Нидерландия – „не“ само за България.
Часове преди края на 2023 година с писмена процедура се реши, че София и Букурещ влизат по въздух и вода от март тази година.
Днес е второто гласуване за 13 години, което този път се очаква да бъде успешно.
Ветото предстои да падне в сложен период за Евросъюза, когато няколко държави възобновиха граничния контрол заради мигрантския натиск.
„Още един важен момент: когато тези двете държави са в Шенген, вътрешният граничен контрол ще остане. Така както в момента Австрия има такъв с Унгария и Словения, а Германия с Австрия“, заяви вътрешният министър на Австрия Герхард Карнер.
„Ще дадем и своя принос - ще бъдат изпратени австрийския, унгарски, румънски полицаи на българо-турската граница, за да има ефективен контрол на тази външна европейска граница“, добави Карнер.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK