Всяка четвъртък вечер британците излизат пред вратите и прозорците на домовете си, за да ръкопляскат в знак на съпричастност към всички здравни работници.

Теменужка Влахова е един от медиците на първа линия в борбата с COVID-19 на Острова. Признава, че подкрепата на хората ѝ дава кураж и я кара да забрави за опасността от заразата.

„Вчера аз отидох в магазина и нямаше хляб. Една жена преди мен точно купи последния. Когато аз казах „има ли още хляб“ и магазинерът каза „не, съжалявам“, жената се обърна и видя че аз съм с униформа и даде хляба си на мен“, разказва българката.
 
Напълно безплатното здравеопазване е една от най-големите гордости на британците. То обаче се оказа неподготвено за мащаба на коронавируса.
 
„До средата на март месец имаше затишие. Ние знаехме, че има коронавирус в Англия, но в същото време не виждахме случаите, които се случваха в Италия, в Китай и си мислехме, че нашата здравна система е достатъчно стабилна да устои. Мислехме си, че населението е достатъчно здраво да устои, защото то е добре ваксинирано. Но в момента забелязваме леко разклащане на основите и първият сигнал за това беше недостигът на защитно облекло за всеки един медик“, посочва Влахова.

Здравният секретар на Острова предупреди всички здравни работници да не разхищават предпазните средства. Според властите пълно защитно облекло не е необходимо при контакт с всички заразени, а само при пациентите, които са интубирани и в най-критично състояние.
 
„Всеки ден се сменя статуса на болниците, всеки ден се сменя нашето защитно облекло. За момента се справяме, но не знаем до кога“, признава Влахова.