„Когато някой ви обещава много бързи пари, веднага бягайте. За съжаление е пълно с измами“. Това каза в предаването „Тази неделя“ младият и успешен предприемач Георги Захариев.
Той даде като пример за измама обещание за 100% възвръщаемост за един месец.
„Задайте си въпрос откъде идват парите, как е възможно един бизнес, който досега е изкарвал оборот от 10 000 лв., изведнъж да изкара оборот от 100 000 лв. В реалния свят това е почти невъзможно“, обясни младият предприемач.
Другият му съвет е да се проверява внимателно кой точно стои зад предложението – има ли реален човек и реални фирми. Той напомни, че в сайта на Комисията за финансов надзор (КФН) има списък с лицензираните инвестиционни посредници.
Как Георги Захариев е станал милионер
Георги Захариев няма икономическо образование, завършил е „Антропология“ в Историческия факултет на Софийския университет. В училище не се е справял добре с математиката и му казали, че няма как да учи икономика, а „Право“ не успял да влезе.
„По-късно осъзнах, че в какво си бил добър в училище не определя в какво си добър в живота. В живота трябва да изградиш много конкретни умения и знания, за да постигнеш това, което искаш“, коментира младият мъж.
Захариев става милионер, преди да навърши 30 г., чрез успешни инвестиции в недвижими имоти. Започва с апартамент на бул. „Витоша“ в София, който пуска за краткосрочни наеми, тип AirBnb. После купува още имоти за подобни наеми, когато малко хора предлагат тази услуга.
Съвети за разумно управление на доходите
„Януари е време, в което трябва да помислим за какво харчим парите си. Първата стъпка е да си направите списък и да не харчите за неща, от които нямате нужда. Ако трябва за кратко ще спрете да излизате по ресторанти, по заведения, да пиете коктейли за 15-20 лв. Може да се наложи за 1-2 месеца да го направите, за да балансираме бюджета“, съветва Захариев.
Той напомня, че първо трябва да се фокусираме върху задължителните разходи – сметки, наем, кредит – нещата, без които няма как да преминем напред.
„За инвестиране не е нужно да имаш много пари. Въпросът е да харчите по-малко, отколкото изкарвате. Важно е накрая да останат 20%. Първо са за „авариен фонд“ – пари, с които можем да живеем за 3 до 6 месеца напред. След като е попълнен този фонд, можем да отделяме една малка сума пари за инвестиране“, обясни младият предприемач.
Какви съвети още даде Георги Захариев – гледайте във видеото!