Поредна измама в интернет с лица на bTV. Фалшиво видео примамва хората към инвестиции в приложение за бързи печалби, уж управлявано от Илон Мъск. В триминутния клип се използват лицата на журналистите Иван Георгиев и Цветанка Ризова, както и на съпредседателя на ПП и бивш премиер Кирил Петков.

Фалшивото видео е генерирано от изкуствен интелект. В него се използват кадри от емисия на bTV новините, както и от гостуване на Кирил Петков в медията.

„Това не е първата подобна измама, със сигурност няма да е и последната. Зрителите трябва да знаят, че в България съществува Закон за радиото и телевизията, в който се казва, че в търговските съобщения не могат да се използват гербът, знамето, химнът на България, както и гласовете и образите на действащи журналисти и водещи на новини. Когато видите подобно съдържание, което ви кара да внесете пари или рекламира дейност или продукт, това е измама“, каза водещият на bTV Новините Иван Георгиев. 

По думите му подобен вид измамни видеа могат да се разпознаят лесно чрез елемента на ограниченото време: „Авторите казват „направете го бързо, защото местата са ограничени“.

„Мисля си, че авторите на този фалшив видеоклип дори не се стремят да създават някаква голяма измама, а просто тестват системата и докъде могат да въздействат на публиката, как ще реагират bTV и медиите“, допълни Иван Георгиев.

По думите на киберексперта Любомир Тулев е елементарно да се направи подобен тип измама.

„В интернет съществуват стотици апликации с изкуствен интелект, някои дори безплатни. С малко по-добрите в рамките на 5 до 50 долара можеш да направиш deep fake видео, в което да поставиш каквито искаш думи в устата на известна личност или журналист. Множество такива заливат интернет пространството“, каза Тулев.

Измамните видеа могат да се разпознаят и по начина, по който са направени. 

„Движенията, разминаванията в устните и в различни думи показват, че видеото е нагласено. Няма как в емисия новини на bTV едно видео за тази апликация да бъде три минути. Целта е финансова измама“, допълни киберекспертът.

Въпросното видео вече не е достъпно онлайн. А от киберпрестъпления с цел финансова измама световната икономика губи над 8 трилиона долара годишно.