Скакалци, скорпиони и бамбукови червеи за закуска. След кроасаните с брашно от скакалци, това е новият хит в Италия.
Хрупкави такос с ферментирали зеленчуци, нарязани на лентички, крем от джинджифил и лайм, гарнирани със щурци. След това шишчета от бамбукови червеи в сос терияки, придружени от малък квадрат от пържен хляб от нахут и краставица, маринована в бял оцет.
За десерт молци и скорпиони напоени в джин с тоник. На специална дегустация италианският шеф-готвач Гуидо Мори представи алтернативният аперитив, който предлага Университета за италианска кухня от Флоренция.
„Всички продукти са или напоени с алкохол или дехидратирани. При дехидратация продуктът губи важна част от вкуса си. Мисля, че с времето ще има все повече пресни продукти, които могат да се готвят. Тогава ще дойде момент, в който традициите на италианската кухня ще трябва да започнат да се съобразяват с новите тенденции“, разказва Гуидо Мори.
Щурците са предварително пържени в ароматно масло.
„Един много важен аспект в употребата на насекоми в диетата е устойчивостта - резултатите от последните изследвания показват, че в Италия има прекомерна консумация, а оттам и нарастващо производство, главно на говеждо месо. Със сигурност навлизането на насекомите ще промени в позитивна посока хранителните навици в Италия“, разказва един от готвачите.
Днес в Европа разрешени за консумация са само скакалци, ларви на фрин и щурци, докато в света има над 2000 ядливи насекоми. Според Организацията за прехрана и земеделие към ООН още през 2013 г. над 2 милиарда души са ги консумирали редовно в диетата си. Причината? Те са богати на протеини, витамини, калций, фибри, желязо, цинк и омега 3.
Без да забравяме, че отглеждането на насекоми определено е по-устойчиво: ферма за щурци, например, произвежда 80 пъти по-малко емисии от еквивалентна ферма за едър рогат добитък. А за килограм протеин от насекоми се нуждаете от една четвърт от водата, необходима за килограм телешки протеин.
„Направихме опит с кроасани, приготвени с вода, брашно, масло, мая и 15% брашно от щурци. Тестото демонстрира промяна в механичните характеристики - бухна повече, имаше по-интензивно втасване, имаше по-силен мирис на ферментирало, но във вкуса брашното от щурци не се усещаше. А същевременно полезните за организма вещества са повече“, добавя Гуидо Мори.
За разлика от щурците, синтетичното месо е обект на законопроект, който забранява производството му в Италия. Въвеждането на тези "нови храни" на пазара и на масите на италианските семейства все още е предмет на дебат в много аспекти.