България няма да приеме еврото на 1 януари 2024 г., каквито бяха последните намерения на страната ни. На този фон общественото мнение продължава да се блъска между аргументите „за“ и „против“ единната европейска валута. Но как се е отразило приемането на еврото на една още по-малка страна от нашата - Латвия?
В края на 2013 г. цялата латвийска полиция е впрегната в разпространението на евро банкноти из цялата страна. Само няколко дни по-късно - на 1 януари 2014 г., Латвия се сдобива с нова валута.
Първата евробанкнота в страната изтегля от банкомат министър-председателя по това време Валдис Домбровскис.
До 2013-та в Латвия използват собствена валута, наречена лат. Приемат обаче еврото и вече девет години са с него. Решихме да попитаме случайни минувачи в най-големия пазар на Европа, в Рига, какво смятат за европейската единна валута.
„Какво е най-доброто на еврото? Това, че няма нужда да обменяте пари, където и да отидете и валутата ни е стабилна“, казва един от случайните минувачи.
Намират се и противници. „За мен е много лошо да сме еврозоната. Предпочитам да сме с лат. Не знам защо. За мен е много лошо и толкова“, казва Агнес.
„Тъкмо се бях върнала от Лондон и се смени латвийската валута с еврото. Цените по магазините се покачиха с малко, но нищо сериозно в сравнение със сега и това, което се случва заради тази луда икономическата криза в целия свят“, обяснява и Александра.
Страната е създала специално място за двете валути. Бившият трезор на централната латвийска банка е превърнат в информационен паричен център, а любовта към стария лат се помни до днес.
„Тази валута беше в обращение от първото обявяване на независимостта на Латвия, както и през Първата и Втората световна война. Така че имаше много дълбоки сантиментални корени. Нашите банкноти и монети бяха много красиви. Но и евромонетите също са хубави. Мисля, че възможностите за икономически растеж, възможността да сме част от еврозоната, геополитическия ни път убедиха обществото“, обяснява Мартинс Казакс, гуверньор на Централната банка на Латвия.
Финансовото министерство отбелязва, че с еврото е имало леко повишение на инфлацията от порядъка на под 1%.
„Напълно разбирам страната ви, защото имахме същите страхове. Хората се притесняваха, че въвеждането на еврото ще повиши цените. Страхът идваше от това, че търговците ще използват преизчисляването, за да си добавят печалба. Но нищо от това не се случи“, казва Нилс Сакс от „Фискална политика“ на Министерство на финансите.
В еврозоната са всички Балтийски страни. Естония се присъединява през 2011 г., а Литва през 2015-та. А кога най-рано да очакваме България да стане част от еврозоната? Питаме това зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис, чийто ресор е именно еврото.
„Възможната дата, която се дискутира, е 1 януари 2025-та. Но най-важното е всички маастрихтски критерии да се покрият“, казва той.
Предстои Еврокомисията и Европейската централна банка да изготвят т.нар. конвергентен доклад. В него ще бъде посочен какъв е напредъка на страната ни към приемането на еврото и на какви нива трябва да е инфлацията у нас.
„Инфлацията ви трябва да бъде измерена към десетте най-добре представящи се членки в еврозоната. Така, че зависи от средната инфлация в еврозоната и по-конкретно от няколко държави“, допълва Валдис Домбровскис.
По данни на Евростат за февруари инфлацията у нас е 13,7%, а средната за държавите от еврозоната - 8,5%.