Риск за парите на държавата и идеи за затягане на коланите. Това бе темата на днешното правителствено заседание. Министърът на финансите Росица Велкова поиска "зелена светлина" от колегите си, за да напише бюджет за тази година - по-консервативен и пестелив.

bTV разполага с доклада, представен на правителственото заседание. В него се вижда, че финансовото министерство предупреждава, че ако продължим със сегашните разходи, ни очаква лош сценарий.

Според него има опасност страната ни да влезе в процедура по свръхдефицит, да трябва да заработят незабавни мерки, а ако не ги спазваме, ще има санкции от Европа и спиране на евросредства.

Следващият риск е отлагане за неопределено време присъединяването на страната ни към еврозоната или поставяне на условия за промяна на фиксирания курс на лева към еврото. Затрудняването да покрием разходите си може да доведе и до нуждата да теглим заем от Международния валутен фонд. 

Малко след като докладът се появи в медиите, от финансовото министерство дадоха извънреден брифинг и обясниха, че този доклад е ”концепция, на база, на която да се изготви проект на бюджет за тази година”.

Седем риска в краткосрочен план застрашават хазната, става ясно от документа. Сред тях - промяна на фиксирания курс на лева към еврото.

“Теоретично има такава опасност, ако дефицитите са в размери – изключително високи”, каза Велкова.

Изчисленията показват, че със сегашните харчове ще стигнем до дефицит от 6,9%.

“Това означава, че ние бихме влезли в процедура по свръхдефицит. При условие, че не може да се набере дълг е възможно да се прибегне и до заеми от МВФ”, добави тя.

Затова финансовото министерство ще предложи бюджет за тази година с дефицит от 3%. За да се случи обаче, трябват мерки и затягане на коланите. 

“Всички тези мерки ще може да се осигури, гарантира изпълнение на Швейцарското правило от 1-ви юли при индексирането на пенсиите, да се гарантира изплащането на увеличените заплати”, смята Велкова.

Идеята на финансовия министър е въвеждане на еднократен "данък свръхпечалба" от всички фирми, получаване на 100% дивидент от публичните предприятия, увеличение на ТОЛ такси. Връщане на 20% ДДС върху ресторантьорския бизнес и фитнес услугите, както и връщане на акциза на електроенергията. 

Снимка: iStock

Тя обясни, че ще се запази ДДС-то на хляба, на брашното, на бебешките храни и на книгите. 

Снимка: iStock

“Пред фалит не е изправена държавата до толкова до колкото пред фалит една държава е изправена, когато не може да си посрещне разходите”, заяви Велкова.

Финансовият министър подчерта, че крайното решение е в ръцете на бъдещите народни представители.

“Ако те приемат предложението и дефицитът бъде одобрен на 3% не би следвало да има притеснения въобще, че държавата е изправена пред фалит”, добави тя. 

Идеята на кабинета "Донев" е да внесе Бюджет 2023 в Народното събрание до края на април.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement