Ако България си напише домашното, страховете и съмненията за еврото са неоснователни, категорични са финансови анализатори пред bTV. Какво ни трябва, за да покрием критериите за членство в еврозоната, провери Румен Скрински.

С оптимизъм и надежда за по-добри дни – така пенсионираната учителка Веска гледа на бъдещето на България в еврозоната.

„Аз мисля, че ще си бъде същото, защото някои хора се притесняват, че ще стане по-скъпо. Трябва да вървим в крак с Европа“, каза Веска.

А за да се убедят и песимистите - Министерството на финансите и Българската народна банка опитаха с въпроси и отговори да разсеят съмненията, като това колко евро ще стане заплата от 1500 лева, например.

"При превалутирането сумата от 1500 лв. ще стане 766,94 евро и е възможно да бъде закръглена от работодателя на 767 евро", обясниха от БНБ.

Експертите обаче са категорични – закъснели сме с изпълняването на критериите за членство.

„Дават се различни причини и сигнали защо се отлага влизането на България, но основната безспорно е свързана с инфлацията. Тя е прекалено висока“, заяви икономическият анализатор Михаил Кръстев.

Друга причина за отлагането на еврото е политическата криза.

„Така наречената естествена инфлация през 2021 г. поради това, че икономиката започна да работи беше заменена от морална, изборна инфлация – тоест, ако вземете само субсидиите за електричество и ги пуснете в ДДС-то, имате увеличаване на разходите с 8-10 млрд.“, отбеляза икономистът Красен Станчев.

Ако иска да е в клуба на богатите, София бързо трябва да вземе мерки, допълват специалистите.

Една от ползите от еврото според експертите е, че лесно се сравняват цените в държавите членки на еврозоната, което води до конкуренция между предприятията, а това пък е добре в крайна сметка за потребителя. И още - минем ли към единната валута, ще бъдат спестени милиони заради естественото отпадане на нуждата от конвертиране на лева.