В гурковското село Конаре ще се проведе Фестивалът на самардалата. За пореден път местните ще покажат на гостите на селото как една билка се превръща в подправка, с която българите често овкусяваме гозбите си.

Интересен факт е, че наименованието на билката идва от това, че растението стърчи и прилича на самар на магаре. Връзката на село Конаре с билката не е случайна.

„Нашите хора са отглеждали много коне, а конете първи са открили билката в гората. Когато хората са минавали през нея и всичко ухаело на приятно. Тогава са разбрали, че след като конете я ядат, би трябвало и те да могат да я кусат“, обясни Радка от село Конаре.

Почти във всеки дом там хората превръщат билката в подправка само с няколко стъпки.

Снимка: bTV

„Брането започва, след като се разлисти след седмица-две. Зависи от времето. 30-40 сантиметра трябва да станат листата и тогава разбираме, че тя е готова за бране, но когато пък изкласи, това означава, че вече не можем да берем. Тогава пуска семена и оформя шушулки, които са пълни с много малки семенца, които пукайки се после разпръскват и се разпространяват по този начин“, добави тя.

Снимка: bTV

Самардалата се реже, след което се изчуква.

„Като я счукам, оставям я у гаванчето да съхне. Подире пак пречуквам, пак съхне и все пречуквам. Три-четири дена съхне. Правя я откакто съм станала жена“, обяснява баба Мария.

Снимка: bTV

Според конарските жители подправката върви най-добре с питка и мезе.

„Важно е традициите да се запазват и да се препредават на поколение, както и да се популяризира самата подправка. Хората от странични населени места ни наричат „самардали“, коментира кметът на Конаре Станчо Стефанов.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement