Тромбоемболичните и тромбоцитопеничните случаи след ваксиниране с „АстраЗенека“ са ултра-редки, заяви проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата, в предаването „Тази събота“.
Той коментира, че при 21-22 милиона поставени дози във Великобритания и Европейския съюз, тези случаи са общо 25, като девет от тях са завършили със смърт.
„Това означава един случай на 1 млн. ваксинирани, което е ултра-рядко и на практика не може да бъде измерено“, допълва Гетов.
Той коментира, че регулациите на медикаменти и ваксини на територията на ЕС са изключително строги. Гетов добавя, че има и едно „но“.
„Това „но“ е базирано на тази информация, която е анализирана от ЕМА, това „но“ води до промяна или допълване на т.нар. продуктова информация с допълнителни предупреждения за възможни изключително редки проблеми“, допълва Гетов.
„У нас има около 1200 съобщения за нежелани реакции след ваксиниране, преобладава „АстраЗенека“, но честотата не се различава спрямо тази, която е записана в кратката характеристика“, коментира Гетов.
Най-честите са болка на мястото на убождане, повишена температура, главоболие и умора.
Гетов добави още, че двата случая у нас, за които се подозираше, че фатален край може да е настъпил след имунизиране с „АстраЗенека“, са отхвърлени. „Нито един от тях не се доказа с медицински експертизи и данни, че става въпрос за пряка причинно-следствена връзка между ваксинацията и фаталния инцидент“, допълва Гетов.
Относно разглеждането на руската ваксина „Спутник“, Гетов уточни, че вероятно по-рано от юни няма да има заключения на ЕМА по темата.
„Руската ваксина е далеч от одобрение в Европейската агенция по лекарствата“, допълва той.