„Г-н Гешев отказва да завежда дела, до които разследванията на МВР водят. Това беше очевидно по време на изборите. Това беше причината Бойко Рашков да откаже да участва в създаването на щаб с прокуратурата за борба с изборните престъпления. Учудващо е, че ДАНС участваха в този щаб Питам се дали не бе недостатъчно влиянието на господин Рашков като вицепремиер по сигурността да не позволи това да стане. Няма логика в това МВР да откаже да работи с прокуратурата, а ДАНС да подпише договор за съвместна дейност, при положение, че няма разследващи права“.
Това заяви експертът по сигурност от „Има такъв народ“ проф. Николай Радулов в „Лице в лице“ по повод конфликтът между МВР и държавното обвинение с обвинения за натиск върху прокурори заради делото по аферата „Хемус“.
„Много се надявам да не са оказвали натиск полицаите върху прокурорите, същевременно не се съмнявам, че прокуратурата е правила всичко възможно, за да осуети разпитите на обвиняемия“, каза Радулов, който обаче отправи и критики към ГДБОП.
„Имам едно наум по отношение начините на действие на ГДБОП. Сегашният началник на службата е заместник на предишния и близък негов приятел. Старият похват на действие с намеци и заплахи, вероятно продължава да действа. В ГДБОП още действат с методите от времето на Борисов“, смята Радулов.
По думите му това ще продължи, докато не бъде сменено цялото ръководство на службата.
„Имаме договорка (в коалицията) за извършване на анализ и преглеждане на ръководител по ръководител на службите и тези, които не дават резултати са свързани със статуквото и определени силови методи, ще бъдат отстранени“, каза Радулов.
Що се отнася до настоящият главен секретар на МВР, Според Радулов „той не е отгледан и излюпен от предишното управление, нека да видим какъв резултат ще даде в дейността си“.
Радулов се обяви против даването на още правомощия на КПКОНПИ, която по неговите думи може да се превърне в „политическа полиция“.
Антикорупционната комисия или трябва да предава своите разкрития за разследване в ГДБОП, както преди, или да се увеличат и правомощията на другите служби, защото „когато една спецструктура има повече правомощия и няма конкуренция, има опасност да се изврати“, затова трябва да има конкуренция, смята Радулов.
Според него и конкуренцията между министрите от различните партии е също формула за подем.
Радулов прогнозира, че правителството ще изкара пълния си мандат, но е вероятни о в него да има персонални промени.
„Участвах в преговорния процес по вътрешен ред и сигурност, имахме минимални различия, които бяха изгладени. Мисля, че по същия начин вървяха разговорите в другите групи колегите“, каза Радулов, според когото това е гаранция за добрата работа на кабинета.
Експертът даде положителна оценка на работата на Бойко Рашков като вътрешен министър, особено по отношение на купуването на гласове, но отбеляза, че реформата на МВР не е била в неговите правомощия, за да я осъществи.