Ако Русия влезе в Украйна, последва ответна реакция и Москва спре газа за Европа, за нас ще бъде голям удар, но имаме план как да запазим енергийната сигурност на България. Това заяви ексклузивно в „Лице в лице“ премиерът Кирил Петков.
„Аз вече съм в разговори с Европейската комисия. Ако се стигне до такава екстремална развръзка, ще спрем частично износа на ток, така че българските домакинства да имат достатъчно енергия. Обследват се варианти за вкарване на втечнен газ през гръцката връзка“, обясни министър-председателят и уточни, че това ще бъде една от коментираните теми в САЩ от вицепремиера Асен Василев.
Той уточни, че АЕЦ-Козлодуй има атомно гориво за 2 г. напред.
Кризата „Украйна“
Петков поясни, че правителството следи ежечасно ситуацията с Украйна. По думите му Русия има необходимия ресурс да нападне, ако прецени, но според него проблемът все още може да се реши по дипломатически път.
Министър-председателят посочи, че България трябва да бъде сигурен съюзник на ЕС и НАТО. „Ако има разделение в ЕС и НАТО – идеята за тези съюза се обезсмисля. За натовските войски обяснихме – рамкова държава България, с български батальон, а дефицитите ги попълваме със съюзнически войски. Но тези дефицити ясно ги отразяваме кои са и ще бъдат под българско командване“, заяви Петков.
Премиерът разкритикува как е управлявана армията през последните години и увери, че ще се инвестира в слабите места. Относно закъснението на изтребителите F-16, Петков посочи, че машините ще бъдат у нас до година и половина - две.
„Ние гледаме от една да помогнем на Украйна, а от друга да сме сигурни, че България е в много добро състояние. В момента няколко американски компании се свързаха с мен лично, за да проверят дали могат да прехвърлят част от техните програмисти от Украйна в България, за да продължат своята работа. За Българи това е една възможност да вкараме кадри от една от най-дефицитните професии“, коментира министър-педседателят.
При нужда военните самолети са в готовност да приберат български граждани от Украйна, каза още той. Петков ги посъветва да се приберат преди да има ескалация на напрежение.
Борбата с корупцията
Премиерът беше категоричен, че потенциалът на българската икономика ще се отключи, ако се реши проблемът с корупцията по високите етажи на властта.
В момента правителството прави списък с българи, живеещи в чужбина, които има образование да работят в службите срещу корупцията. По думите му, за да се изчисти системата са необходими независими хора, които да нямат свързаност с разследваните лица.
Петков повтори, че няма доверие на главния прокурор Иван Гешев: „Той си е бил с тези хора, бил си е на барове с тях. Шансът този човек да се събуди една сутрин и да започне да изчиства системата е нула“.
Министър-председателят каза, че най-бързият вариант е, ако Гешев сам си подаде оставката, иначе процедурата ще бъде задействана чрез съдебната реформа.
Премиерът Кирил Петков коментира ексклузивно пред bTV испанско разследване, посветено на „Барселоагейт“ и висшестоящи български политици, за които се смята, че са замесени в пране на пари.
„Докладът, който аз видях, нямаше точно споменато лице, но имаше снимки на Бойко Борисов. Не го уличават директно, но го дават като част от доклада и има замесени висшестоящи лица в тази афера. Факт е, че ако испанските власти са го открили това, а нашата прокуратура не е – как е възможно?“, коментира премиерът.
Напрежението с ДПС
Относно сблъсъка му с ДПС и сезирането на прокуратурата за вицепремиера Асен Василев относно назначена данъчна проверка на депутата Делян Пеевски, премиерът заяви, че правителството се движи в правилната посока.
„Аз виждам, че ДПС са изнервени и излизат извън контрол, това не е типично за тях. Когато Делян Пеевски вика нещо от първия ред в парламента, това е индикация, че вървим в правилната посока. Когато се спрях им казах: „Господа, проверките продължават – много интензивно и навсякъде“. Обещах и че ще се направи пълна проверка на т.н. „златни паспорти“. Явно тяхната реакция е на база страх“, уточни Петков.
Според него никога не е казвал да не се закача бизнесменът Иво Прокопиев, както твърдят от ДПС.
Министър-председателят изрази категорична позиция, че у нас хора под линията на бедност не трябва да има.