„Похвалите са абсолютно заслужени, те са реална оценка на това, което България е постигнала през всички тези 12 години. Очакваме, че тежестта, с която прозвуча това послание от президента на Еврокомисията, би трябвало да даде резултат и да има съответното въздействие върху страните членки“, каза Меглена Плугчиева, бивш заместник министър-председател и посланик в Берлин в предаването „Лице в лице“.
По думите ѝ обаче не трябва да разчитаме само на подкрепата на фон дер Лайен, но и да полагаме усилия по всички линии.
„Трябва да стъпим на крака с физиономия в ЕС. Членове сме от 2007 г., а продължаваме с поведение на наказан ученик в ъгъла, сложен да получава шамари и да изпълнява. Трябва да покажем целия капацитет и потенциал, да имаме принос към развитието на Евросъюза и да отстояваме националния си интерес“, допълни Плугчиева.
По думите ѝ спирането на членството на България в Шенген от Австрия и Нидерландия има общо с вътрешнополитически причини.
„Нидерландия в момента е в предизборна ситуация. Очаквам г-н Рюте, макар и като служебен премиер, да направи реална оценка и той и правителството му да се застъпят. Самият факт, че той приключва политическата си кариера му дава известен суверинитет и допълнителна възможност да бъде обективен в оценката си. Не миграцията и миграционният поток от нас е проблем за Австрия, той върви през Албания, Босна и Херцеговина, през Сърбия към Австрия, така че има преплитане на вътрешнополитически проблеми, но не бива България и Румъния да остават извън“, коментира Меглена Плугчиева.
Според Плугчиева има нужда от реформи в начина на работа на ЕС. По думите ѝ 100-процентовият консенсус бави решенията на Съюза в сложна геополитическа ситуация.
„По енергийна политика няма единна политика на ЕС. Последни данни показват, че въпреки решенията за ограничаване на вноса на руски газ, това не се спазва. Испания, Франция ,Белгия купуват руски втечнен газ. В същото време Германия е с нарушен „Северен поток“. Има напрежение и неравнопоставеност в ЕС“, каза още тя.