„Много пъти преди да влезем в Европейския съюз предупреждавах, че не ни осиновяват. Колкото и да ни се иска отвън да наложат ред, порядки, поведение и култура в нашето общуване – това няма как да стане. Трябва ние да си го поискаме.“
Това заяви в предаването „Лице в лице“ бившият еврокомисар Меглена Кунева.
„Представете си го като една голяма кутия с инструменти. Можеш да посегнеш към който инструмент поискаш – те са много. Но ако си посегнал и си взел само чука, всички проблеми ще ти се струват като пирони. И ще се опитваш със замах, с удар да ги решаваш. Мисля, че по-често ние правим това. Няма запазено място в Европейския съюз за победители или изгубили“, коментира Кунева.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Сравнявайки се с другите страни, да – ние пропуснахме много шансове. Хърватска построи чудо – мост, който дълго време им пречеше да свържат територията си. Успяха да направят този уникален мост с парите от пред присъединяване и след присъединяването им към ЕС. Ирландия разви финансови услуги, високи технологии. Португалия промени изцяло картата си със строежа на пътища. По малко от всички тези неща ние сме ги направили. Направили сме някакъв мост, имаме IT сектор, имаме пътища. Само че мостовете се срутват, пътищата имат дупки и те стават опасни. И това, което ние не сме направили, е да изградим държавата си. Да няма корупция, да има компетентна администрация“, допълни още Меглена Кунева.
Според нея от 2007 година досега към българската администрация няма адекватни изисквания.
„Има изисквания да бъдеш верен и да не противоречиш. А ако непрекъснато се настоява да имаш вярност и да бъдеш посочен от която и да било партия, от това - управление на държавата не става. От това ние само ще страдаме. При нас няма разлика между политическо ръководство и административно ръководство. Въпреки че има някакъв зачатък на закони в тази посока, те, както и много други, не се спазват“, посочи още тя.
„Отговорът на въпроса „Къде сме ние в ЕС?“ е - където ни постави народопсихологията ни. Еврозоната – това е част от договора с ЕС, който подписахме. Зависи от това дали сме готови, дали искаме – ние искаме, сякаш има мнозинство за това. Полезно за страната ни е влизането в еврозоната. Така и така сме вързани с еврото – във валутен борд сме, но сега друг взима решенията вместо нас, ние нямаме глас. Влизането в еврозоната е начин да ти бъде помогнато, както в случая с Гърция“, допълни бившият еврокомисар.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK