Всички участници в конкурса за концесия на Летище София са добри и стабилни инвеститори, заяви икономистът Красен Станчев. В студиото на „Лице в лице” той подчерта, че не вижда нередности при сделката, като това са го потвърдили както български, така и чуждестранни експерти.
Станчев обясни, че е важно да се вземат под внимание три фактора. За него на първо място стоят хората (и пътниците). На второ място постави въпроса за инфраструктурата на летището.
„Летището привлича хората. Не може летище, измеримо с провинциално летище в Русия, да бъде хъб на Балканите”, допълни експертът.
На трето място той призова за незабавно инвестиране в летището, което да доведе до подобряване на предлаганите услуги – обслужване и разширяване.
По думите на Станчев, в процеса на избор на нов концесионер на столичното летище, е имало стимулиране между отделните кандидати. Според него предлаганите оферти вътрешно са предизвикали конкуренция. Именно за това той посочи, че е имало разместване в списъка на кандидатите.
По въпроса за приемането на България в еврозоната, икономистът посочи, че дълго време самата еврозона не е могла да се вдигне до стандарта на българските публични финанси. Сред критериите той посочи – ниската инфлация, бюджетен излишък и ниско равнище на външен дълг спрямо БВП. „България беше една от четирите страни, които покриваше тези показатели”, допълни експертът.
Освен това Станчев заяви, че през последните години Европейската централна банка е започнала да сменя философията и насоката си. В банката са внесени нови идеи, които да променят модела на управление.
„Дори да изскочи нещо при стрес-тестовете на банките, то няма да бъде съществено за банковата система”, обясни той. След извършени проверки, икономистът обясни, че винаги проблемни се оказват тези банки, чиито собственици са местни лица или се управляват като частни дружества.
Вижте цялото интервю във видеото!