Докладът на ДАНС от за 2023 г. посочи кои са най-големите заплахи за националната сигурност на България. Според него през настоящата година ще се запази високият интензитет на посегателствата срещу сигурността на страната, свързани с операции на чужди специални служби, зловредни информационни кампании и кибератаки.

„Аз не виждам къде толкова са очертани заплахите и да е тревожен докладът. Дори според мен липсва автентична кореспонденция между съдържание и изводи. Това да кажеш, че през следващата 2024 година ще има изключителни опасности, радикализация, без да си го потвърдил с данни... “, каза Тихомир Стойчев, експерт и преподавател по национална сигурност.

Според него докладът на ДАНС е закъснял и е трябвало още през март месец да излязат докладите на всички служби, които да минат през Съвета за сигурност и гласуване на МС, след което да отидат в НС.

„Твърде малко съществена информация има в този доклад, която да направи изводи за способностите на  службите ни. Иначе те говорят, че гарантират приемственост, че обновяват състава, а и вероятно е така – като минете през двора на службата, виждате, че влизат и млади хора, но с какъв капацитет и подготовка са те?“, каза още той.

 

По думите на Стойчев липсва парламентарен контрол както върху службите така и върху СРС-тата.

Журналистът Асен Генов също не вярва, че докладът успява да снабди хората и политиците със съществена нова информация.  

„Обществото не знае какво точно е ДАНС. Ако се позовем на закона, това е службата, която се грижи да защитава реда и националната сигурност в страната. Това означава ли, че от парламентарната трибуна трябва да чуваме обвинения кой политик каква държавна измама е извършил от шефа на ДАНС, например?“, казва журналистът.

Той припомни и за случай от миналата седмица в ЕП, когато имаше обиск в офиса на евродепутат по подозрения за извършване на проруска дейност.

 

„В Англия българи очакват своята присъда, защото те са съдействали на германеца Ян Марсалек в измама, свързана с кредитна система – който пък намери подслон в Русия, приютен от тяхното Главно разузнавателно отделение. В медиите изтече информация, че тези наши българи са парадирали с връзки на много високо ниво в България – включително и с Външно министерство. Нещо чухме ли у нас за това?“, казва още той.

Генов даде подобен пример и със случая с Таки и предполагаемата му връзка с изчезването на криптокралицата Ружа Игнатова.

„Да си припомним и службите в началото на войната. Български политици се позоваваха на това, че Русия никога няма да нападне Украйна, руският външен министър каза, че само луд може да говори така, след това пък чувахме политиците да казват, че до 3 дена Киев е паднал. Службите трябва да се работят професионално, а не политически“, призова още той.