Пандемията с коронавируса няма да промени коренно света, той ще си остане същият и 24 часа след отпадането на ограниченията и карантината ресторантите ще се напълнят, заяви бившият външен министър Даниел Митов в „Лице в лице“.
Въпреки това той призна, че кризата е извадила наяве слабости на настоящия глобален ред и международни отношения.
Една от тези слабости е производствената зависимост от Китай. „Тази производствена зависимост от Китай беше една от най-големите грешки след падането на Берлинската стена. Приемаше се, че движението на капитали е като носител на демокрация, но то даде на авторитарни режими глътка въздух и възможността да трупат разни облаги“, смята Митов.
„Държавите изнасят начина, по който функционират самите общества, правилата, по които функционират, а не само капитали“, категоричен е бившият външен министър.
„Производствената зависимост от Китай ще трябва да се намали. Всички виждаме как една голяма част от хората, които се занимават с международна проблематика, определят кризата като "Китайски Чернобил", което никак не е далеч от истината. Криенето на проблема с въпросния вирус дълго време е дало възможност той да се разпространи, преди да започнат да се взимат сериозни мерки", коментира той.
Кризата е доказала наличието на европейска солидарност, но и тромавостта на европейските институции.
„Европейският съюз е достатъчно солидарен. Европейският съюз е достатъчно здрава общност, която няма да се разпадне. Европейските институции са тромави, те не са несолидарни, те просто реагират по-бавно от националните държави", смята Даниел Митов.
Бившият външен министър напомни, че въпреки затварянето на физическите граници между европейските страни, няма информационно затваряне между тях и сътрудничеството е налице.
Третият резултат от кризата е, че експертното мнение започва отново да се цени
„Дълго време не инвестира както трябва в здравеопазване и наука", смята Митов.
„Но когато нещата опрат до здравето търсим мнението на лекарите, а не на някой Кашпировски“, отбеляза той.