„Всички допълнителни средства, които са заложени в бюджета (Бюджет 2022), с едно изключение, са заложени срещу реални действия и реални резултати“. Това каза в интервю за предаването „Лице в лице“ министърът на финансите Асен Василев.
„Това е бюджет, с който ние от една страна инвестираме в човешки капитал, образование и здравеопазване, а от друга страна правим много сериозни капиталови инвестиции, от които бизнесът и хората имат нужда“, твърди финансовият министър.
Той подчерта, че всички разходи трябва да се случат през Закона за обществените поръчки – прозрачно, без инхаус процедури, без големи аванси.
По думите му капиталови инвестиции ще са в пътища мостове, тунели, детски градини, довършване на болницата в Ямбол и др.
„Всички тези разходи, които не са се случили, а трябвало да се случат, ще се случат прозрачно“, обобщи Василев.
Кой ще строи пътищата
На въпроса как ще се изгражда нова инфраструктура, след като от Камарата на строителите обявиха, че са пред колапс заради извършена дейност, която не е платена, Василев отговори: „Става въпрос за възлагания 10 пъти над себестойността, изработени в нарушение на всички закони, изработени без разрешение за строеж. Те знаят, че правят основен ремонт без да има разрешение за строеж. Не е виновен само възложителя“.
Финансовият министър уточни, че в момента междуведомствена комисия ще огледа договорите и реално свършената работа, съгласно законите, и на база на това ще тръгне разплащането.
Той предупреди, че оттук нататък ще има нови правила – прозрачни търгове и който даде най-добра цена, ще спечели.
„Има достатъчно фирми и в Европа, и по света, които могат да дойдат и да строят – със същите работници, най-вероятно и със същите машини. Така че нека не ставаме заложници на една група хора, които не са играли по правилата“, коментира Василев.
Свързан ли е бюджетът на съдебната власт с оставката на Гешев
„В момента България плаща най-много в Европейския съюз за съдебна власт – 0.7% от БВП, при средно за Европейския съюз 0.3% от БВП, тоест два пъти и отгоре плащаме за съдебна власт повече“, обяви финансовият министър.
Василев обясни, че съдебната власт е била единствената, при която не е имало как да се приложи принципът за увеличаване на заплатите само след реформа. Причината е, че в Закона за съдебната власт е записано, че тяхната заплата е свързана със средната заплата и Министерският съвет е изпълнил закона.
„Оттам нататък право на парламента е да прецени доколко това, че съдебната власт няма да си раздаде 20% увеличение на заплатите в частта за прокуратурата, би накърнило функционирането й“, допълни той.
Финансовият министър заяви, че намалението на парите за съдебната власт е свързано с липсата не реформа, а не с факта, че Иван Гешев е главен прокурор.
„Няма значение кой е главният прокурор. Има значение какво прокуратурата върши и мисля, че всички български граждани виждат в момента, че прокуратурата не си върши работата, поне що се отнася до корупцията по високите етажи на властта“, уточни министърът.
Критиките на президента Румен Радев и парите за самолети
Според Асен Василев критиките и препоръките на президента Румен Радев към правителството са една „съвсем нормална политическа дискусия“.
Относно изявлението, че няма да се дават пари за самолети на хартия той уточни: „Ако проектите са на хартия, няма да ги платим авансово. (…) Свършена работа, реални резултати, одобрени от парламента -тогава идват парите“.
За изтребителите F-16 той обяви, че няма да се поръчват нови, докато не бъдат доставени поръчаните и предплатени на 100% машини.
„Разбира се, че парите ще бъдат давани на етапи на база доставка. Разумно е да се даде аванс, когато става въпрос за такава голяма поръчка за милиарди. Но не е разумно този аванс да е 100%“, смята финансовият министър.
Гледайте цялото интервю във видеото!