Надявам се адвокатите и обвиняемите да минат на по-сериозни версии – така шефът на Специализираната прокуратура Иван Гешев коментира в предаването „Тази сутрин“ по bTV твърденията, че парите, с които беше заловена кметицата на район „Младост“ Десислава Иванчева, са подхвърлени.

„Според мен тези версии са несериозни за всеки поне със средно ниво на интелигентност“, каза Гешев.

Целият процес от предаване на парите до задържането е контролиран със СРС. На крайния етап е установено, че и двете задържани, и посредникът са пипали маркираните с определено вещество банкноти. „Какво искате да ви кажа? Че марсианци са ги сложили в колата? Има и такава версия, но е крайно невероятна“, заяви прокурорът.

На въпрос дали Иванчева е искала пари от инвеститори, или на нея са ѝ предлагани, Гешев отговори: „Доказателствата, с които разполагаме към момента, са, че са искани от изнудваното лице тези пари“.

Снимка: bTV

Той обясни още, че „са искани 20 евро на квадратен метър върху инвестиционните намерения на съответния човек. Става въпрос за 49 000 кв. м РЗП (разгърната застроена площ, бел. ред.), значи става въпрос за над 1 млн. евро. След дълги пазарлъци – пазарлъци е правилият термин в случая, в продължение на два месеца в различни формати – кметицата и зам.-кметицата и посредникът, посредникът и изнудваното лице, и всякакви други възможни комбинации, от един милион и нещо евро се стига до сумата отстъпка за количество 500 хил. евро общо, като от тях 250 хил. евро – за един конкретен обект с 12 500 кв. м. РЗП. От тези 250 хил. евро се стига до договорка за даване на първоначална вноска от 70 хил. евро, като останалите до 250 е трябвало да се дадат на други етапи след получаване на определени документи. И след това се случи това, което видяхте“.

Гешев посочи, че в разследването са използвани специални разузнавателни средства (СРС).

На въпрос трябваше ли Иванчева да стои с белезници часове наред на централно софийско кръстовище, Гешев отговори: „Според мен не е нито прекалено дълго, нито е прекалено зрелищно. Всички, очакват борба с корупцията, очакват да се случват неща“.

Снимка: bTV

По думите му така се случват нещата в цяла Европа, в Румъния, а и всичко е направено по законите в България. „Законите ни не са съвършени, аз не съм виновен, че в българския закон пише, че когато се извършва претърсване и изземване, съответните лица, които ползват обекта – кметицата и зам.-кметицата, които са били в колата, трябва да присъстват на претърсването. Освен че така пише в закона, това е и здравата логика, защото, ако бяхме взели колата и я бяхме преместили, в момента щяхте да ме питате дали парите са сложени нарочно по пътя и разни други конспиративни версии“, каза Гешев.

„Това беше единственият начин, освен да сме гарантирани за действията по разследването, ние така защитаваме правата и на кметицата и зам.-кметицата“. Отделно по закон парите трябва да се опишат банкнота по банкнота, по сериен номер и по номер, а огледът трябва да е на всички обекти от колата и да се опише всичко в нея. Отделно адвокатите имаха възражения, трябваше да се вземат проби от колата – това е продължителен процес“, посочи прокурорът.

Според него арестът е извършен пред Спорната палата, защото оттам са минали обвиняемите – „просто се случи пред министерството, какво да направим“, каза той.

Вижте повече във видеото:

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement