За мнозина влизането ни в Шенген е свобода и край на опашките. За други обаче е възможност да се върнат към корените си и да се срещнат с роднини, които никога не са виждали. 

Село Чепинци е разположено в средните Родопи. То е най-голямото в община Рудозем и четвъртото по големина в област Смолян. Там живеят повече от 1900 души и бяха сред най-нетърпеливите да влезем в Шенген. Селото е на едва 6 км от границата ни с Гърция.

А тя разделя не само територии, но и цели семейства, защото едни остават да живеят в Чепинци – най-близкото село до гръцката граница, а други в Димарио – най-близкото село да българската граница. Така роднини остават от двете страни на бариерата. Хората се раздалечават и връзките се късат.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

С всяко поколение роднините стават все по-далечни и днес в Чепинци има хора, които знаят, че имат близки и то наблизо, но никога не са ги виждали.

И въпреки че са на едва 6 км от границата с Гърция, пътуването на живеещите в Чепинци до южната ни съседка отнема часове. 

На 1 януари живеещите в Чепинци се бяха подготвили да празнуват приемането ни в Шенген и отварянето на нов граничен пункт. Първото се случи, а второто отново се отложи.

Очакванията са през най-новия граничен пункт на България да минават всички хора, които живеят в Смолянско и понеже вече сме в Шенген и проверки няма, то хората казват, че ще стигат до първия плаж в Гърция за едва около час.

Именно през този пункт от Чепинци до Димарио ще се стига за минути. Така ще се съберат семейства и най-вероятно ще се заздравят връзки. Срокът обаче не беше спазен.

 

"Пътят от българска страна до граничната линия е готов и пуснат за експлоатация, но пътят на гръцката страна не е готов. Там ще може да се преминава, когато гръцката страна въведе в експлоатация техния път. Сега има нова дата през февруари и ще видим дали ще бъде спазено", обясни главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“.

За да има бърз изход за тях обаче и пунктът трябва да заработи, а когато се случи, това ще е първият пункт у нас, на който бариерите никога няма да бъдат спускани.

От Чепинци отиваме на граничния пункт "Кулата" - най-натоварената ни граница с Гърция. Връщаме се назад във времето, когато през лятото опашките бяха традиционни. Така хиляди чакаха с часове, за да минат от другата страна на бариерата. За последно опашка там се изви ден преди посрещането на новата година. 

В 23:59 ч. на 31 декември – точно минута преди бариерите да бъдат вдигнати, Георги Манов се оказа последният преминал граничната ни проверка. А в полунощ - точно 18 години, след като страната ни влезе в Европейския съюз, България стана пълноправен член на Шенген.

Бариерите бяха вдигнати, шампанското гръмна, а граничните полицаи символично напуснаха работните си места.

"В момента от гръцкия бряг можете през България, Румъния, Унгария и оттам през другите западноевропейски държави да стигнете до Финландия, Швеция или до Франция или дори Португалия без нито една проверка", каза Антон Златанов.

 

Така вече на границите ни с Гърция и Румъния бариерите са вдигнати. Проверки ще се правят, но на случаен принцип или на база анализ на риска.

"Ние имаме много рискови профили, с които нашите служители са запознати. Знаем кои да спрем целенасочено. Понякога знаем и кои да пропуснем и да ги контролираме, да ги наблюдаваме и да ги задържим, когато преценим. В близост до пунктовете има гранични полицейски наряди. Те са понякога във взаимодействие с Митницата и НАП и извършваме съвместни проверки", обясни Златанов.

"Не всеки, който преминава границата, е турист или бизнесмен и е добронамарен. Ще продължим да извършваме контрол по граничните зони, по пътищата, но той няма да бъде на 100%, както досега. 100-процентовият контрол е несъвместим с шенгенските правила, т.е няма гаранция, че някой, който не е издирван от службите в България, няма да премине на територията на Румъния или Гърция. Но той и сега може да премине, като отиде и си хване самолета за Париж, Мюнхен или Виена, например", каза още Антон Златанов.

"Имаше доста престъпни елементи, които разчитаха, че в шенгенската зона, където няма да има 100-процентов контрол, могат да извършват своята престъпна дейност и радостното за нас е, че ние там повишихме доста нашите резултати. Имахме много интересна реализация като сюжет на филм с крадени и изгубени документи на граждани - български и други. Трафикантите, каналджиите не приспособяваха документа към лицето и визията на самия човек, а обратното – гримираха и приспособяваха хората към начина, по който изглеждат на тези документи. Ние ги наблюдавахме доста време, за да се опитаме да документираме тази престъпна дейност, защото там имаше лидер на тази престъпна схема", разказа директорът на "Гранична полиция".

И така - България вече е в Шенген. Пътищата са без бариери, а очакванията са това не само да сложи край на опашките, но и бизнесът и туризмът да тръгнат нагоре.

"Предварителен анализ показва, че преките ползи за туризма за близките години е около 300 млн. лв. средно допълнително. Това е финансовото измерение", обясни министърът на туризма Евтим Милошев.

И в село Чепинци хората се радват, че вече сме пълноправни членове на Шенген, но още чакат да имат пряк път и то без бариери към роднините, които дори не познават.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK