Ден след големите промени и отпадането на проверката на фактите в социалната мрежа Мeta, как новите правила ще се отразят на потребителите?
Начинът за контрол раздели експерти и създатели на съдържание.
Алекс Донев събра противоположните мнения.
„Повече контрол в изказването на мнения в интернет е абсурдно и трябва да приключи веднъж завинаги“, смята Илия Тенев, създател на съдържание.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Европейската мрежа за стандарти за проверка на фактите остро възрази срещу тези обявени промени“, обяви Иван Радев от factcheck.bg
Проверката на фактите досега се прави от независими платформи. Когато се установи невярно съдържание или дезинформация, те маркират това.
„Много е важно на първо място да се прави разлика между модерация – свалянето на постове, заради нарушение на различни стандарти на социалните мрежи и проверката на фактите“, уточнява Иван Радев от factcheck.bg.
„Така наречените независими факт-чекъри не са независими. Те са абсолютно зависими. Зависими ги прави на първо място това, че получават финансиране“, смята създателят на съдържание Илия Тенев.
Големите онлайн платформи са задължени по силата на европейските актове да взимат мерки по проверка на информацията, за да не стават разпространители на дезинформация.
„В момента това, което прави Мeta, е да обучава алгоритми, свързани с машинно обучение и изкуствен интелект, да разпознават дадено съдържание и да го цензурират автоматично“, коментира експертът по киберсигурност Спас Иванов.
А дали и кога промените ще застигнат и България, предстои да разберем.