Случаят “Соло“, убийството пред дискотека „Амнезия“ в Студентски град и атентатът на летището в Сарафово.  Ще ви припомним какво се случи тогава и как преминаха съдебните процеси. Ще се опитаме да си отговорим на въпроса – как доказани убийци успяха да напуснат страната ни и се превърнаха в едни от най-издирваните в света. 

Случаят "Соло"

18 април, 2009 година. На велика събота сутринта. Малко преди 4 часа през нощта. Центърът на София, на метри от  Съдебната палата. Пред несъществуващата вече дискотека „Соло“ се засичат две групи млади хора. В групата на Илиян Тодоров има естонски граждани. Помежду си говорят на английски. Момче от другата група им прави забележка. И възниква конфликт.

На място загива  21-годишният Кирил Въжаров, 24-годишният Васил Александров  издъхва на път за болницата. Третият - Кирил Димитров, оцелява.

На зиписите от камерите в района се вижда основният заподозрян – Илиян Тодоров. Единственият облечен с бяла риза. Малко след престъплението той се качва на такси и тръгва към „Красна поляна“.  След като го кара до адреса, шофьорът се връща на същата таксиметрова стоянка. Вижда засилено полицейско присъствие и сам отива при униформените. 15 години след двойното убийство за първи път разследващите разказват подробностите от фаталната вечер.

Тодоров е обявен за общодържавно издирване. Два дни след престъплението се предава сам. Но вече с нова прическа и боядисана коса. Започва съдъбен процес.

В края на 2011-а година се стига и до присъда на първа инстанция - оправдателна. Съдия по делото е Румяна Ченалова.  Присъдата е подписана с особено мнение. Тодоров излиза на свобода.

Оправдателната присъда е обжалвана. Но Тодоров никога повече не се появява. Четири години след убийството на втора инстанция получава доживотен затвор.

Няколко месеца по-късно тази присъда е окончателно потвърдена. Но единствената следа от Тодоров е видеообръщение, което той пуска в интернет. От него не става ясно къде е вече осъденият убиец. 

В продължение на около 10 години Тодоров се издирва и с червен бюлетин на Интерпол. До 1 март 2023 г. Когато двойният убиец е задържан на летището в Ташкент. В онзи момент той планира да лети до Истанбул, на граничните власти представя фалшив паспорт. И го задържат. 

Точно година след ареста му, Тодоров беше върнат у нас. С полет през Мюнхен. На борда беше и екип на bTV.

От присъдата на Тодоров в Узбекистан става ясен и пътят му през годините. Пред чуждия съд той разказва,  че след оправдателната присъда заминава за Северен Кипър.

Там живее и работи няколко години. Когато разбира,  че е осъден на доживотен затвор, окончателно се отказва от България. Решава да се премести.  Колебае се между - Казахстан, Киргистан, Азербайджан и Узбекистан. Избира Ташкент. Заминава  с полет през Турция. Като използва фалшивия си паспорт.

Илиян Тодоров  вече не е сред най-издирваните в света. С червен бюлетин се търсят обаче редица други.

Kогато едно лице е обявено за издирване в Интерпол, се издирва в 195 държави.

Убийството на Стоян Балтов

В. Това са тримата осъдени за смъртта на студента по медицина Стоян Балтов. Първите двама –  все още се издирват. С червен бюлетин.  

Датата е 5 декември 2008 година. Около 3 часа през нощта. Пред дискотека „Амнезия” в Студентски град се срещат две групи момчета.  Започва бой.

На първа инстанция Вили Георгиев е оправдан. Другите двама получават по 18 години затвор. Присъдата е обжалвана.  

След окончателните присъди, осъдените трябва влязат в затвора. Александър Данаилов е открит. Останалите – не.

Обявени са за издирване. С червен бюлетин.

 

За Вили Георгиев се знае, че е бил в Южна Африка. През 2018 г. е задържан по екстрадиционно производство.

До настоящия момент няма данни какво се е сулчило. Ясно е, че е бил освободен.

За другия също се смята, че се намира в чужбина – има данни, че е бил забелязан в европейски град. Извършена е порверка, не е открит и не се знае местоположението му.

Атентаторът и помагачите му в Сарафово

Случилото се в „Сарафово“ е първият в най-новата история на българия  терористичент акт. Загиват 7 души - 5 израелски граждани, български шофьор и самият атентатор, който се взривява на място.

Сред загиналите е и единственият син на Коби Прайс - Елиор. Той отива на тази ваканция, защото замества приятел, който не можел да отиде.

Животът си губи и българският шофьор – Мустафа Кьосов.   Има и 38 ранени. Но кой е физическият извършител на всичко това – отговор на този въпрос разследващите си дават още след първия оглед.   

Открита е перука, по която е открит биологичен материал. Извършената експертиза дава категорични доказателства за самоличносттат на извършителя.

Така става ясно,  че това е Мохамед Хасан ел Хюсейни. Носи перука, раница, в която има взривно устройство и карирани панталони.

На 23 години е, роден е в Ливан. В подготовката и извършването на атентата  е имал и помагачи -  Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан.  

Всеки от съучастниците е пристигнал на територията на България по различно време. Доказателствата свидетелстват, че те никога не са били едновременно на едно и също място.  Влезли са от Румъния и от Турция.

По време на престоя си у нас атентаторите използват фалшиви документи.

Атентаторът е имал информация къде спира автобусът, къде е информационното табло. Влизайки в Сарофово, той е влязъл целенасочено и ориентирано.

При автобуса той опитал да постави раницата си в центъра на багажното отделение. Искал обаче да извади  вече поставения багаж. Направена му е забележка, той я е взел и я е поставил на гърба си

Секунди по-късно устройството е взривено.

То е изградено от елементи, които могат да се набавят от магазинната мрежа. Единствено тротила не се продава свободно.

Самоделното взривно устройство е задействано посредством две радиостанции, между които се осъществява връзка и се набира звуков код.

Съдебният процес за атентата на Сарафово продължи години.  Двамата помагачи са с присъди доживотен затвор, без право на замяна.

Присъдите обаче са задочни.  Двамата помагачи така и не са  открити. Издирват се. С червен бюлетин. 

Има информация за единия от помагачите, че той е напуснал страната ни още преди реализирането на терористичния акт.

И така – вече години наред хора като Вили Георгиев, Светлозар Стоилов, Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан са в списъка на Интерпол. Там са и осъденият за участие в организирана престъпна група за рекет и изнудване – Пламен Галев и известният като кокаиновия крал Евелин Банев – Брендо.

42-ма души. Толкова се издирват в момента по искане на България, става ясно от официалния сайт на Интерпол. Не всички от тях са българи. Сънародниците ни в списъка са 38. И са сред най-издирваните в света.