При 49 живи пациенти с установен коронавирус COVID-19, няма нито един, който да е критично състояние. Това каза в студиото на „120 минути“ директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

„Болшинството от болните са в добро състояние, засега нямаме пациент, който да е в някакво критично състояние“, обясни той. Възрастната жена в Габрово, която беше в по-сериозно състояние, се е подобрила рязко след плеврална пункция, посочи професорът.

По думите му най-младият пациент е на 4 г. и е хоспитализиран с родителите си.

Проф. Кантарджиев подчерта, че според китайските данни, базирани на 70 000 случая, най-рискова е възрастовата група 70+. По-ниска е смъртността при пациентите над 60 години, а при по-младите процентът е много по-нисък. Затова и китайското изследване на болестта и новите инструкции на СЗО ясно посочват, че възрастните хора с хронични заболявания в най-много случаи се налага да бъдат лекувани в болнични условия.

При тях и най-често се наблюдава временно подобрение, последвано от рязко влошаване. По думите му причината е, че при евентуално асистирано или командно дишане, мускулатурата на възрастните хора много бързо отслабва.

Много от по-младите не показват никакви симптоми или просто се налага да останат вкъщи и да се борят с конкретни симптоми – главоболие, температура над 38 градуса, мускулни болки и т.н. Обикновено симптомите се разгръщат в рамките на около 4 дни, най-често 5-6 след заразяването. Експертът отбеляза, че други коронавируси са отговорни традиционно за немалък процент от оплакванията от гърлобол и суха кашлица през зимата.

Проф. Кантарджиев призова хората сами да вземат мерки така, че COVID-19 да не се превърне в масова заплаха за живота и здравето на уязвимите групи хора. По думите му гражданите видимо не са спазвали по-слабите мерки: „Има върнали се от Италия – дай да се съберем роднините, да се нацелуваме, да се напием, наядем... Там са 7-8 души“.

Той подчерта, че това е само български проблем и коронавирус е бил установен при британец, който се видял с болната си сестра преди да дойде на курорт в България.

Проф. Кантарджиев беше категоричен, че са предвидени „десетки хиляди“ тестове за коронавируса и посъветва частните болници и лаборатории да се снабдят и с новите бързи ориентировъчни тестове, които тепърва излизат на пазара.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация