Президентските избори в Русия са към своя край. За първи път вотът се провежда в продължение на три дни. Гласуването е организирано и в окупираните украински територии. Владимир Путин се бори за пети мандат с трима кандидати, но нито един опозиционер.

Ето няколко цитата от политическите послания на тримата кандидатите за президент на Русия, които са опоненти на Путин:

„Путин ще спечели с огромна преднина, няма да призовавам да се гласува против Путин“. „Глас за Слуцки не е глас срещу Путин“, „Дали ще победя зависи какво означава победа.“

Без нито една критика към управляващия Русия почти четвърт век премина кампанията за президентските избори в Руската федерация. За да дадем идея за атмосферата в Руся, запознаваме ви с останалите трима претенденти за поста.

„Бих искал да поздравя Владимир Путин с голямата му изборна победа на изборите, които започват днес“, написа със сарказъм в мрежата екс председателят на европейския съвет Шарл Мишел в 9:01 ч. в петък. Една минута след началото на тридневния изборен маратон в Русия, подчертавайки, че там започват избори без избор. И добави „няма опозиция, няма свобода, няма избор“. Подобна е оценката и на получилата убежище у нас журналистка Маргарита Шурупова, избягала от родината на фона на ескалиращи репресии срещу свободата на словото след 24 февруари 2022 г. 

„Русия се превръща в тоталитарна държава още повече и още повече“, каза тя.

Има ли избори в Русия щом дори самите опоненти на управляващия четвърт век Русия Владимир Владимирович не искат да победят Путин. И не го крият.

„Няма да отнема гласове от президента на Русия“, казва Леонид Слуцки.

Кандидатът за президент на Руската федерация Леонид Слуцки е депутат и председател на Либерално-демократичната партия. На церемонията, на която бе номиниран, Слуцки прогнозира, че Путин ще „спечели с огромна преднина" и добави: „Няма да призовавам да се гласува против Путин. Глас за Слуцки абсолютно не е глас срещу Путин“.  

През 2018 г. депутатът Слуцки беше обвинен от четири парламентарни журналистки в сексуален тормоз.

„Благодаря ви г-н Едуардович за вашата гражданска позиция. Тя достойна всячески за похвала“, казва патриарх Кирил.

Слуцки е много близък на руския патриарх. Офисът му е пълен с икони. Това потвърждава и една от парламентарните репортерки, оплакала се от сексуално посегателство.

„Той искаше да влезем в неговия кабинет, пълен с икони. Приближи се към мен и започна да ме докосва“, обясни Фарида Рустамова.

Слуцки е почитател на марките „Бентли“и „Майбах“. Притежава две поръчкови „Бентли“-та и един „Майбах“, въпреки че няма бизнес, а само държавна заплата.

На 8 март 2018 г. Алексей Навални и неговата Фондация за борба с корупцията публикуваха разследване за имуществото на Леонид Слуцки и обвиниха депутата в незаконно натрупване на богатство, подчертавайки, че той няма доходи за своето състояние.

В разследването на Алексей Навални се посочва, че в периода от юни 2017 г. до март 2018 г. Mercedes-Maybach S500, собственост на Слуцки, е нарушил правилата за движение 825 пъти (включително движение по насрещната лента), като Навални определя Слуцски като „шофьор психопат“. Глобите възлизат на 1,4 милиона рубли, което представлява около 40% от официалните му доходи.

През януари 2017 г. бизнесмен обвинява Слуцски в изнудване - че заедно с още един депутат му поискали подкуп.

Другият кандидат за президент също е близък на Путин и го подкрепя. 76-годишният Николай Харитонов е член на Централния комитет на  Комунистическата партия на Руската федерация -  ленинист, сталинист и неизменно депутат от 1990 г. - или 34 години. Издигнал Путин за президент още през 1999 г.

 

Харитонов е активен поддръжник на войната в Украйна. Близък на руския президент от началото на века. 

Заради участието на Харитонов в анексията на заграбените от Русия украински територии от Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област е под санкции да, Швейцария, Австралия, Нова Зеландия, Япония. Като компенсация в Русия е награден със званието „герой на труда на Руската федерация“.

„Мисля, че тези кандидати са съгласувани. Не е много интересно какви са всъщност. Опозиционно мислещите хора в Русия ще гласуват за кандидат Даванков, защото той има повече анти войнствена позиция. Той има по-малко кръвожадни възгледи. Той е млад“, каза Маргарита Шурупова.

Третият кандидат освен Путин е зам.-председателят на руската Дума Владислав Даванков. Той също е под всевъзможни международни санкции, защото подкрепя войната срещу Украйна. Антивоенните му възгледи се състоят в изказване, че е за преговори. Най-младият кандидат е роден през 1984 година.

През 2017 г., когато е на 33 години президентът Владимир Путин назначава Даванков за зам.-директор на организацията „Русия-  страна на възможностите“. След това кариерата му се развива бързо, за да стане депутат и зам.-председател на руската Дума.

Има имиджа на либерален човек на фона на руската действителност, защото се е обявил за правото на жените да правят аборт.

Журналисти от „настояще време“ установяват, че нито един от тримата кандидати за президент не е отправил нито една критика срещу четвъртия по време на цялата предизборна кампания. А четвъртият управлява страната вече четвърт век. Каква е реалната подкрепа за Путин в Русия.

„В тоталитарната държава е много трудно да кажем каква е подкрепа за диктатор. Няма социологически изследвания за това. Но знам, че повече от 50% от хората на въпроси не искат да отговарят“, казва Шурупова.

Властите в Русия оставиха впечатление, че ще допуснат и кандидат, обявил се против войната. Борис Надеждин започна да събира подписка с обещание да спре войната в Украйна.

„Мисля, че Надеждин е също съгласуван кандидат. Той няма име в политика, той не е харизматичен човек. Той имаше само преимущество. Неговата позиция съдържаше отрицание на войната. Той беше като момчето за бичуване, като в различни телевизионни шоута, и беше много критикуван от пропагандистките водещи. Мисля, че Надеждин се оказа безопасен за властта, но в процеса на сбор на подписи се оказва, че той има голяма подкрепа не като политик, а като идея“, казва Щурупова.

Снимките на опашки за подписи за кандидатурата на Надеждин обикалят Телеграм каналите, а малко по-късно централната избирателна комисия установи, че има нередности при подписката. Така обявилият се против войната изобщо не е допуснат до изборите.

Ако е жив до 2030 година, Путин ще управлява Русия общо 30 години. Конституцията, която той промени, за да е възможно това, му позволява да се кандидатира за още един мандат до 2036 г.