„Военните кризи са най-голямото предизивикателство пред Европа, аз го сравнявам с периода след Втората световна война“.

Това каза журналистът Севда Шишманова, която беше гост на bTV преди заключителният евродебат „Европейският избор на България“.

Шишманова е проследила целия процес на българската евроинтеграция преди и след 2007 г.

По думите ѝ едната криза е породена от войната в Украйна, а другата е миграционната вълна след събитията в Сирия и Ирак.

„Това поражда необходимост от създаването на една европейска стабилна система за сигурност, която по някакъв начин ще кореспондира със системата за сигурност на НАТО, но ще отчита специфичните способности на вяска една от страните в ЕС“, смята журналистът.

По думите ѝ от стратегиите за справяне с другата криза – миграция, ще зависи конфигурацията в Европейския парламент и кой с кого ще се коалира.

„Принудена от обстоятелствата, Европа трябва да поеме много по-решаваща роля за собствената си сигурност“, смята и Гергана Паси, бивш е министър по европейските въпроси в годината на приемането на България в ЕС.

Според нея в момента Евросъюзът не е в състояние да се отбранява сам без НАТО и без участието на САЩ.

„Предвид, че военните конфликти са в периферията на Европа, политиците са притиснати да вземат решения за единна отбранителна политика и в един момент – за европейска армия“, заяви Паси.

Проф. Ингрид Шикова, един от създателите на катедра „Европеистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, коментира предизвикателствата пред Зелената сделка.

„Европа е лидер във всички зелени инициативи. Разбира се Зелената сделка има и своите проблеми – как да имаме и конкурентоспособност, и зелен преход и той да бъде справедлив“, коментира проф. Шикова.

Тя припомни, че по време на дебата между кандидатите за председател на Европейската комисия най-често във връзка със зелената сделка е повтарян изразът „огромни инвестиции“.