От 1 до 31 октомври 2015 г. в сайта www.btv.bg/stresstest се проведе Национален стрес тест. Включиха се над 50 000 души от цялата страна, на които благодарим сърдечно за отделеното време!

В част 1 на този анализ разгледахме връзката между образованието, местоработата и семейния статус на участниците в изследването и тяхното ниво на тревожност, респективно устойчивостта им на стрес.

Тук ще направим по-детайлен преглед на връзката между възраст/пол и нивото на тревога у българите.

Данните показват, че над 70% от всички респонденти са със средно ниво на тревожност и устойчивост на стрес. Няма значителни разлики в нивата на тревожност за различните възрастови групи, като все пак най-висока е тя при хората в група 36-50 години, а най-ниска при хората в група 65+. Това е обяснимо, защото възрастта 36-50 е свързана с най-много семейни ангажименти (отглеждане на деца, грижа за възрастни родители), както и с най-много напрежение в работата. Независимо дали напрежението идва от липсата на кариерно развитие или точно обратното – от поемането на големи отговорности и рискове, с каквито са свързани ръководните позиции.

В същото време резултатите разкриват, че групата 36-50 години има най-висока устойчивост на стрес, а респондентите над 65 г. – най-ниска. Това е нормално, защото хората на средна възраст са в зоната на най-добрия психологически комфорт. Имат деца, все още живи родители, намират се в кулминацията на месечните си доходи, решили са голяма част от битовите въпроси (изплатена или почти изплатена ипотека) и всичко това им дава сигурност. Докато хората над 65 години често са загубили спътника в живота си, имат малки доходи, а и здравето им често е разклатено.

Да видим какво показват данните по полов признак. Над 70% от респондентите и от двата пола са декларирали средно ниво на тревожност и устойчивост на стрес.
Важно е да се отбележи, че жените показват над 2,5 пъти по-голяма тревожност от мъжете. Това е свързано с повечето грижи около отглеждането на децата и излизането в майчинство, при което майката губи социалните си контакти, а кариерата е в застой. Друг фактор е по-ниското заплащане на жените и произлизащата от това неудовлетвореност, което е проблем не само в България, а в целия свят. Освен това при разведените двойки децата почти винаги остават при майката и тя трябва да се справя с отглеждането им, разчитайки на по-малки доходи.

Аналогично най-голяма устойчивост на стрес показват мъжете, а дамите са по-неустойчиви на стрес два пъти повече от мъжете. Това е логично следствие на горните резултати. То също се корени в различните семейни ангажименти и доходи. Мъжете имат малко повече време за себе си и контакти с приятели, а и доходите им са по-високи и чувството за успешна кариера им помага по-лесно да посрещнат предизвикателствата на ежедневието.

Както виждате, върху нивото на тревожност влияние оказват много фактори. Затова е добре всички те да се познават и анализират. Подробните резултати от Националния стрес тест можете да откриете на www.btv.bg/stresstest

Тестът е отворен за нови участници, така че можете да се включите в изследването, ако все още не сте го направили.