От 1 до 31 октомври 2015 г. в сайта www.btv.bg/stresstest се проведе Национален стрес тест. Включиха се над 50 000 души от цялата страна, на които благодарим сърдечно за отделеното време!
Данните потвърждават, че в България над 80% от хората живеят при средно и високо ниво на стрес. Интересно е да се види каква е връзката между образованието и нивото на тревога у хората. По принцип над 70% от всички респонденти са показали средно ниво на тревожност и устойчивост на стрес, но най-тревожни са тези без образование, следвани от други, които имат основно и средно образование. Най-малко тревожни са хората с висше образование. Аналогично най-устойчиви на стрес са хората с висше образование, а най-неустойчиви – тези без декларирано образование.
Причините за това са няколко. Първо, хората с по-добро образование имат повече възможности за работа и реализация в обществото. Когато човек е с регулярни доходи, това гарантира някакво базово спокойствие. Освен това ходенето на работа има и социален ефект. Човек се чувства по-пълноценен и част от някаква група, което спомага за по-лесното преодоляване на тревогите в ежедневието.
От значение са и месечните доходи. По-доброто образование почти винаги гарантира и по-високи приходи. Докато слабо образованите хора са принудени да работят едва ли не само за храната и месечните сметки, средната класа има възможност да отдели средства за спортуване, по-здравословна храна, социален живот (кино, театър, ресторанти) и почивки извън града, което определено спомага за справяне с напрежението и стреса.
Местоработата също оказва влияние върху нивата на стрес. Над 70% от всички респонденти са показали средно ниво на тревожност и устойчивост на стрес.
Най-тревожни са неквалифицираните работници, следвани от тези, които са в сферата на образованието, както и тези, базирани в офис, с почти равен резултат. Най-малък процент на висока тревожност показват служителите в сферата на услугите и здравеопазването. Съответно най-неустойчиви на стрес са отново неквалифицираните работници, следвани от тези, работещи в здравеопазването и в офис. Най-голяма устойчивост на стрес показват работещите в областта на услугите.
Обяснение за тези резултати можем да открием в условията, при които хората работят. Неквалифицираните работници често работят в производството, където е много шумно, работи се на смени и сънят е нередовен. Тези хора често работят навън при тежки атмосферни условия и всичко това оказва влияние върху психиката.
Работещите в сферата на услугите и здравеопазването имат много по-комфортни условия на труд. Те са заобиколени не от шумни машини, а от хора, което им спомага да се чувстват част от група. Общуването с различни хора също спомага за сваляне на напрежението.
Любопитни са и данните за връзката между нивото на тревога и устойчивост на стрес спрямо декларирания семеен статус. Най-тревожни са хората, които живеят с родителите си. Следват хората, които живеят със семейството си. Най-устойчиви на тревога са деклариралите, че живеят самостоятелно. Аналогично най-голяма устойчивост на стрес показват хората, които живеят сами, а най-неустойчиви на стрес са хората, които живеят с родителите си. Респондентите, които живеят със семействата си показват близки до средните стойности за тревожност и устойчивост на стрес.
Тези резултати също имат връзка с финансовия статус на участниците в изследването. Хората живеят с родителите си най-вече заради липсата на средства, с които да плащат наем или ипотека. Те са ниско заплатени или дори безработни, а това, както видяхме, е предпоставка за висока тревожност.
Живеещите със семейството си са в средата на своя живот. Отглеждат едно или две деца, имат и много ангажименти в работата, тревожат се за кариерното си израстване. Всичко това допринася за умората и стреса в ежедневието.
Живеещите сами са най-спокойни, защото или са възрастни хора, които са отгледали децата си и вече не ходят на работа, или са млади хора, които имат добри доходи, за да живеят отделно, но все още не отглеждат деца.
Както виждате, върху нивото на тревожност влияние оказват много фактори. Затова е добре всички те да се познават и анализират. Подробните резултати от Националния стрес тест можете да откриете на www.btv.bg/stresstest
Националният Стрес Тест е отворен за нови участници, така че можете да се включите в изследването, ако все още не сте го направили.