Когато човек чуе думата „хормони“, най-често си представя истерични жени в менопауза, които яростно си правят вятър и са вечно недоволни. Това не е така, защото на практика хормоналните промени засягат всички – от раждането до смъртта.
Въпреки това хората имат много негативно отношение към тези процеси в тялото и ги асоциират единствено с неприятните симптоми.
При жените най-ясно изразените промени идват между 40 и 50-годишна възраст, но хормонални дисбаланси могат да се наблюдават и по-рано – в младежка възраст.
Все повече са дамите, при които симптомите се появяват много рано, което има общо не само с начина им на живот и хранене, но също така и със замърсяването на околната среда, токсините и всички синтетични вещества, на които сме изложени всеки ден.
За да е запознат човек с промените в тялото си, група английски ендокринолози са систематизирали и описали някои от най-честите симптоми. Те помагат на всеки да се ориентира в състоянието си и по този начин насочват пациентите към консултация със специалист.
Постоянно наддаване на тегло
Има много дами, които водят здравословен начин на живот – спазват диета и спортуват ежедневно, но въпреки това напълняват и тялото им се променя с напредването на годините. Така че има върху какво да се замислите, заставайки срещу огледалото или качвайки се на домашното кантарче.
Специалистите обясняват, че много жени имат скрит хормонален дисбаланс, който затруднява поддържането на здравословно тегло. Един от най-често срещаните проблеми е свързан с инсулиновата резистентност. Състоянието се нарича още преддиабет и засяга предимно хората, които работят в стресова среда, на бюро и се хранят на крак с бързи и въглехидратни закуски.
Проблемът обаче се решава сравнително лесно с малки промени в диетата - като премахване на преработените храни, захарта и пшеничните продукти. Освен това умереният спортен режим също може да е стъпка в правилната посока.
Натрупване на мазнини по корема
Когато ендокринната система е под стрес, се стига до недостиг на определени хормони и свръхпродукция на други. Това кара тялото да натрупва мазнини. Ако те са главно в областта на корема, това е сигурен симптом за нарушена функцията на бъбреците, твърдят ендокринолозите.
Всъщност от много време е известно, че големият и продължителен стрес води до разстройство в нивата на някои хормони и до натрупване на мазнини по корема – затлъстяване, известно като тип „ябълка“. Виновник за това е кортизолът. Това е един от стресовите хормони, който кара човек да консумира предимно мазни и сладки храни. Освен това кортизолът променя химията на тялото и човек по-трудно гори калории.
Проблемът може да се реши и хормоните да влязат в нормални нива, но за целта човек трябва да намери начин за справяне с ежедневното напрежение. А това най-добре става чрез занимаването с някакво любимо хоби, пътуване или практикуването на йога, танци и отделянето на време за излети сред природата.
Нежелание за интимни контакти
Един от най-забележимите симптоми на хормоналния дисбаланс е пониженото либидо. Това оплакване почти винаги започва с нарушения в съня. Специалистите са категорични, че без качествена почивка през нощта, продукцията на сексуални хормони е невъзможна, т.е. някои от тях са с понижени нива, което рефлектира върху желанието за интимни контакти.
Добре би било да се знае, че безсънието е в основата на физическия стрес и повишаването на нивата на кортизол, който всъщност е причината за голяма част от хормоналните дисбаланси.
Този проблем може да се реши с промяна в навиците преди лягане – като например да се избягват определени храни и напитки, спалнята да се проветрява, да не се работи до късно през нощта на компютър и т.н.