Депутатите забраниха в училищата да се говори за различна сексуална ориентация и полова идентичност. Това стана, след като бяха гласувани на първо и второ четене промени в Закона за училищното и предучилищното образование.
„Казусът не е драматичен. Той е изцяло политически. ЛГБТ движението като политическо движение говори за равноправие, свободи и човешки права като своя политическа дъвка“, коментира в „Тази сутрин“ Кристиян Шкварек, председател на фондация „Консервативно общество“ и сдружение „Месец на Семейството“.
„На една политическа идеология ѝ беше казано, че училищата трябва да останат политически неутрални. Това е всичко“, посочи той.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Ако имаше възможност да продължи внедряване на учебници и материали, свързани с този тип теми, това щеше да политизира училището“, добави Шкварек.
„Не е пропаганда да знаят, че има хора с различна сексуална ориентация. Аз съм убеден, че повечето ученици в България знаят и ще знаят за съществуването на такива хора. Толерантността и уважението към различните не е пропаганда. Това, което се забранява, е конкретната политическа пропаганда на ЛГБТ движението, която минава през определени постулати за сексуалността, за отношенията между хората, които всеки от нас може да види в момента как се преподават в западни държави и те са превзели учебни заведения. Давам пример - това, че сексуалността е спектър. Това, че има възможност мъж да смени своя пол и да стане жена, защото полът не е биологичен, а е социален конструкт. Това са постулати“, допълни председателят на „Консервативно общество“.
След обсъждането в Народното събрание беше организиран протест от младежи. Демонстрация ще има и днес.
Според Иван Димов, основател на фондация „Сингъл степ“, в закона не е дадена дефиниция на термина „пропаганда“.
„Питаме се какви са последиците от този закон? Пропаганда ли е преподаването на Оскар Уайлд в училище? Пропаганда ли е учител, който е част от общността? Ако учениците си пуснат песента на Лейди Гага „Роден по този начин“ (Lady Gaga – Born this way) – какво означава това? Това пропаганда ли е? Учениците ще бъдат ли наказани? Този закон противоречи на редица български закони и европейски конвенции“, категоричен е Димов.
„Това е копие, преписан закон от руския закон за гей пропаганда, който беше приет през 2013 година. След това подобен беше приет в Унгария, Грузия и Словакия. Това не е един закон, който е самостоятелен, а част от политическа пропаганда и преписан от руския“, обясни той.
„Проучването ни, което завърши на 30 юли, беше онлайн на 100%. Не сме влизали в училища. То беше анонимно и доброволно. Плакатите не бяха в училища, а в нашето пространство. Това е спекулация. Никога не сме разпространявали материали в училища. Големият проблем е насилието в училище. Тези деца се чувстват в опасност. Ще търсим възможност по съдебен път да бъде отменен този закон. Не се съмнявам, че той няма да съществува след няколко години“, каза още Иван Димов.